Copa América: Roberto Firmino oli tuhota Brasilian mahdollisuudet

Brasilia kohtasi viime yönä Suomen aikaa Paraguayn Copa América -turnauksessa. Ottelun varsinaisen peliajan päättyminen maalittomana kertoo, millaisesta kisasta on kyse – ja toisaalta siitä, miten tehoton suuri ja mahtava Brasilia voi pahimmillaan olla.
Ennen muuta keltapaitojen hyökkääjien ruuti oli märkää. Brasilia vei maalintekoyritykset nimiinsä jopa 26-5. Sihdissä oli hakemista, mutta myös maalia kohti pommitettiin selkeän brassivoittoisesti; 8-1. Tästä huolimatta lopulta pelatut 90+8 minuuttia eivät riittäneet pallon toimittamiseen perille asti.
Huomionarvoista on myös Brasilian saama aika miesylivoimalla; West Hamin Fabian Balbuena lensi suoralla punaisella ulos jo 58. minuutilla.
Valioliiganimiä vilisti tutusti kentällä; Alisson, Gabriel Jesus ja Roberto Firmino Brasilian rivieissä avauksesta alkaen. Willian otettiin hakemaan tehoja 71. minuutilla. Chelsea-hyökkääjä myös teki lopulta joukkueensa avausosuman, ensimmäisenä sen edustajana rankkarikisassa. Kun Paraguayn Gustavo Gomez oli tuhrinut kilpailun ensimmäisen yrityksen, näytti brassien kannalta siis taas hyvältä.
Neljänsien vetäjien kohdalla puntit kuitenkin tasoittuivat, kun Firmino laukoi pallon kokonaan maalin ohi. Liverpool-hyökkääjän onneksi myös Paraguayn Derlis Gonzalez epäonnistui vuorollaan. Man Cityn Jesus sai kunnian vapauttaa turnauksen ennakkosuosikit piinasta vasempaan alakulmaan painuneella vedollaan.
Lopulta Brasilia siis selvitti kuin selvittikin tiensä Etelä-Amerikan suurturnauksen välieriin. Vastaan sitä asettuu perjantai-illan ottelun voittajana joko Argentiina tai Venezuela.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- AS: Cristian Romero tekee kaikkensa päästäkseen Atléticoon
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”