”Kukaan ei halua VAR:n olevan osa peliä” – West Hamin Declan Rice tulistui lisäajan tasoituksen hylkäämisestä
Kuva: Getty Images
Perjantaina alkoi uusi Valioliiga-kierros yhdellä ottelulla. Jo Sheffield Unitedin ja West Hamin välisessä pelissä tuli kierrokselle puhuttava VAR-tilanne, kun videojärjestelmä hylkäsi West Hamin lisäajan tasoitusmaalin. Syynä oli käsivirhe.
David Moyes ja hänen joukkueensa juhlivat maalia, mutta riemu vaihtui tyrmistykseen, kun varmalta näyttänyt tasoitus olikin VAR:n mukaan väärin tehty. Pallo oli osunut ennen Robert Snodgrassin maalia Declan Ricen käteen.
− Olemme raivoissamme, Rice puhisi heti pelin jälkeen.
Rice perusteli, että pallo tuli pelatuksi hänen käteensä vastapuolen aiheuttamana, kun Rice itse oli täydessä juoksuvauhdissa. West Hamin pelaaja ei tahallaan koskenut palloa kädellään. Samanaikaisesti Rice ymmärsi säännön, mutta totesi VAR:n olleen isku vasten kasvoja.
− Nämä eivät ole vain minun ajatuksiani, vaan oikeastaan kaikki pelaajat Valioliigassa ajattelevat näin. Kukaan ei halua VAR:n olevan osa peliä. Niin monta hullua ratkaisua on ollut, Rice sadatteli.
Katsojakokemus on saanut VAR:n kautta aivan uusia puolia.
− Joskus fanit juhlivat VAR-päätöstä kuin se olisi maali, ei jalkapallon kuulu sellaista olla. Sellaiset tunteet, joita West Hamin fanit näyttivät maalin tehdessämme, olivat aitoja, Rice perusteli.
Sheffield United voitti pelin 1−0. Maalin teki Oliver McBurnie 53. minuutilla.
Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Analyysi: alkaako Marcus Rashford löytämään jälleen vanhan vireensä?
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle