Tehdäänkö pelaajahaastattelut jatkossa kesken pelin? – Valioliigan TV-lähetyksiin kehitellään erikoisia uudistuksia
Kuva: Getty Images
TV-yhtiöille saatetaan antaa lupa haastatella Valioliigan pelaajia ja managereita otteluiden aikana, The Telegraph uutisoi.
Huhtikuun alussa Valioliiga sai selville, että se voi joutua maksamaan peräti 762 miljoonaa puntaa hyvitystä TV-yhtiöille, jos kautta ei saada pelattua päätökseen. Kausi yritetään yhä viimeistellä viheriöllä, mutta oikeastaan ainut tapa tehdä se, on pelata kaikki jäljellä olevat 92 ottelua tyhjille katsomoille.
Koska pelit ilman paikan päälle saapuvia katsojia ovat urheilukanavien tilaajille ”eri tuote kuin kauden alussa”, voivat TV-yhtiöt yhä vaatia Valioliigalta suurta kompensaatiota. Tämän takia Valioliiga haluaa lisätä uudenlaisia ominaisuuksia loppukauden TV-lähetyksiin.
Pelaajahaastatteluiden tekeminen otteluiden ollessa yhä käynnissä on yksi Valioliigan useista uusista innovaatioista, joilla se pyrkii minimoimaan TV-yhtiöiden mahdollisia takaisinmaksuvaatimuksia. Uudistus vaatisi luonnollisesti pelaajien ja managerien erillisen suostumuksen, mutta esimerkiksi rugbyn puolella haastattelutapa on jo otettu käyttöön.
[readmore from=koronavirus]
Katsojakokemuksen parantamiseksi Valioliiga aikoo ehdottaa myös uusien kuvakulmien käyttämistä, jotta tyhjät katsomot eivät näkyisi niin selkeästi TV-kuvassa. Sen lisäksi tarkoituksena olisi soittaa teennäistä yleisöääntä nauhalta ottelutunnelman kohentamiseksi.
Telegraphin mukaan kaikki uudet ideat tullaan esittämään valioliigaseuroille toukokuun 18. päivänä, eli samana päivänä kun joukkueiden olisi määrä palata harjoituksiin. Kauden todennäköisimpänä jatkumispäivämääränä pidetään kesäkuun 13. päivää, englantilaislehti jatkaa.
LUE MYÖS:
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Analyysi: alkaako Marcus Rashford löytämään jälleen vanhan vireensä?
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle