”Man United ei halunnut hankkia pelaajaa, joka tekee näin” – Ranskan maajoukkueessa esiintynyt puolustaja katuu isoa virhettään
Kuva: Getty Images
Ranskan maajoukkueessakin esiintynyt laitapuolustaja Pascal Chimbonda arvioi, että unelmasiirto Manchester Unitedin riveihin saattoi aikanaan kaatua hänen ajattelemattomaan tekoonsa.
Wigania edustanut Chimbonda jätti kirjallisen siirtopyynnön pukuhuoneessa kauden 2005–06 viimeisen ottelun jälkeen, mikä raivostutti seuran edustajat.
– Kadun sitä eniten. Se muutti monia asioita, hän kertoo The Athleticin haastattelussa.
United oli tiettävästi kiinnostunut Chimbondasta, joka oli pelannut huippukauden ja noussut toden teolla parrasvaloihin. Mies itse uskoo, että kauden päätöspäivän tapahtumat tahrivat hänen maineensa.
– Jos en olisi tehnyt sitä, ehkä olisin siirtynyt Manchester Unitediin. Mutta kun tein tämän virheen, heitin mahdollisuuteni hukkaan. Man United ei halunnut hankkia pelaajaa, joka tekee näin.
Chimbonda on itse sitä mieltä, että hän sai asiassa huonoja neuvoja. Hänen silloinen agenttinsa on kuitenkin kiistänyt olevansa vastuussa.
– Wigan oli niin raivoissaan. He eivät sanoneet minulle mitään. Pelin jälkeen annoin managerille kirjeen pukuhuoneessa, ja hän avasi sen kaikkien edessä. En ollut edes käynyt vielä suihkussa. Puheenjohtajakin oli siellä, ja ajattelin, että mitä olen mennyt tekemään. Mikä typerä teko. Meidän piti tavata maanantaina, mutta minulle kerrottiin, ettei manageri halua tavata minua.
Chimbonda siirtyi saman vuoden elokuussa Tottenhamin riveihin. Hän on edustanut Englannissa myös muun muassa Sunderlandia ja Blackburnia.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Jamie Carragher pettyi Trent Alexander-Arnoldin ratkaisuun: ”Paikallisena pelaajana ajattelin, että…”
- Agentti myönsi: Niclas Füllkrugin kannattaisi poistua West Hamista
- Arne Slot: Alexander Isak ei pelaa illan huippuottelussa
- Vanha tuttu harjoittelee Arsenalin organisaatiossa – Arteta: ”Ilo on meidän puolella”
- Mikel Arteta huolestunut Viktor Gyökeresin loukkaantumisesta
- Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
- The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
- Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
- Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
- Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
- Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
- Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
- The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Mikel Arteta huolestunut Viktor Gyökeresin loukkaantumisesta
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa