Eddie Nketiah pelasti kolme pistettä Arsenalille Lontoon paikallispelissä
Kuva: Getty Images
Arsenal ei päässyt helpolla lauantai-iltana, kun se kohtasi kello 22 alkaneessa Lontoon paikallisottelussa West Hamin.
Arsenal siirtyi johtoon 25. minuutilla, kun Alexandre Lacazette puski Pierre-Emerick Aubameyangin hienon keskityksen West Hamin verkkoon.
Avausmaalin hylkääminen oli todella lähellä. Tilanteessa tarkasteltiin paitsiota, mutta VAR:n päätös oli lopulta Arsenalin kannalta suotuisa.
Kotijoukkue oli jo päästä tauolle johtoasemassa, mutta sitten ote herpaantui hetkeksi. Maalin edessä Michail Antonio pääsi jatkamaan Ryan Fredericksin lähettämän pallon ohi Arsenalin tolppien välissä työskennelleen Bernd Lenon.
Arsenal onnistui tekemään 2−1-voittomaalin 86. minuutilla. Dani Ceballos kärkkyi syöttöä vasemmalla ja yllätti uinuneen West Hamin puolustuslinjan. Ceballos ja ratkaisuosuman viimeistellyt Eddie Nketiah pääsivät linjan taakse, ja Nketiah laukoi pallon maaliin Ceballosin syötöstä.
Valioliiga jatkuu sunnuntaina neljällä ottelulla. Southampton isännöi Tottenhamia kello 14.00, Brighton vierailee Newcastlessa kello 16.00, ja todellisessa herkkupalassa Chelsea ja Liverpool ottavat yhteen kello 18.30. Illan viimeisenä otteluna nähdään kello 21.00 alkava Leicester−Burnley.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Alexander Isak loukkaantui – näin Arne Slot kommentoi
- Morgan Rogers kaatoi maaleillaan Manchester Unitedin Valioliigassa
- West Ham on kiinnostunut Jørgen Strand Larsenista
- Nemanja Matić sai Manchester Unitedilta sakon ja uhkasi lähteä: ”Chelseassa ei olisi ikinä käynyt noin”
- Ryan Giggs haluaa palata valmentajaksi: ”Pidän vaihtoehtoni auki”
- Kobbie Mainoon velipuoli kohautti tempauksellaan – Rúben Amorim kommentoi
- Frank Lampard raivostutti vastustajan: ”Pyydän anteeksi”
- Tunnettu Valioliiga-pomo tutkittavana seksuaalirikoksista
- Crystal Palacen Oliver Glasner kiehui: ”Todella häpeällinen esitys”
- Curtis Jones: Mohamed Salah pyysi Liverpoolin pelaajilta anteeksi
- Tottenham sai kaksi punaista korttia – Alexander Isakin peli päättyi polvivammaan
- Tottenhamin Thomas Frankilta kovaa kritiikkiä tuomarille: ”Teki massiivisen virheen”
- Viktor Gyökeres iski maalin – Arsenal nousi takaisin sarjakärkeen
- Crystal Palacen Oliver Glasner kiehui: ”Todella häpeällinen esitys”
- Frank Lampard raivostutti vastustajan: ”Pyydän anteeksi”
- Man Unitedin lainalle lähettämä pelaaja ampui joukkueensa voittoon
- Nemanja Matić sai Manchester Unitedilta sakon ja uhkasi lähteä: ”Chelseassa ei olisi ikinä käynyt noin”
- Tunnettu Valioliiga-pomo tutkittavana seksuaalirikoksista
- Kobbie Mainoon velipuoli kohautti tempauksellaan – Rúben Amorim kommentoi
- West Hamissa flopannut hyökkääjä pääsemässä Italian Serie A:han