Vahvistus: Liverpoolin maalivahti lähtee lainalle Saksaan
Kuva: Getty Images
Liverpoolin maalivahti Loris Karius lähtee täksi kaudeksi lainalle Saksan Bundesliigan Union Berliniin.
Kahdella edellisellä kaudella Karius, 27, on pelannut lainalla turkkilaisessa Beşiktaşissa, josta hän lähti ennenaikaisesti maksamattomien palkkojen takia.
Saksalaistorjujan edellinen virallinen ottelu Liverpoolissa oli surullisenkuuluisa vuoden 2018 Mestarien liigan loppuottelu, jossa hän oli syyllinen kahteen maaliin Real Madridin voittaessa 3-1. Myöhemmin samana kesänä Liverpool hankki nykyisen ykkösvahtinsa Alisson Beckerin ja Karius lähti lainalle Turkkiin.
Karius antoi aiemmin tänä vuonna ymmärtää, että hän haluaisi jäädä taistelemaan minuuteista Liverpoolin, mutta saksalaisvahti kertoo olevansa tyytyväinen palattuaan kotimaahansa.
– Odotan innolla uutta mahdollisuutta Berliinissä ja olen iloinen siitä, että pääsen taas pelaamaan Bundesliigassa. Union on erityinen seura, joka on ansainnut paljon kunnioitusta, eikä pelkästään sarjanousunsa takia. Haluaisin olla osa tätä postiivista kehitystä ja auttaa tätä seuraa suuressa tavoitteessaan eli Bundesliigassa säilymisessä, kommentoi Karius lainaseuransa tiedotteessa.
Karius on pelannut Liverpoolissa 49 ottelua siirryttyään Anfieldille vuonna 2016 Mainzista. Hänen ja Liverpoolin välinen sopimus on voimassa vielä kaksi vuotta.
Anfield Road
Alte Försterei
Herzlich willkommen, @LorisKarius!
Zur Meldung: bit.ly/36r9Nt1
#fcunion #unveu
Herzlich willkommen, @LorisKarius!
Zur Meldung: bit.ly/36r9Nt1
#fcunion #unveu
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Xabi Alonson agentti otti kantaa Liverpool-huhuihin
- Jamie Carragher kertoi ykköskandidaattinsa Manchester Unitedin uudeksi päävalmentajaksi
- Andoni Iraola puhui tulevaisuudestaan
- David Moyes puolustaa Mikel Artetaa: ”Ikään kuin siinä olisi joku ongelma…”
- Chelsea löi tiskiin merkittävän jatkosopimuksen
- Valioliiga-huipulle pelikieltoa törkytempusta
- Fantasy Premier League: GW 30 – katso loppukauden pelimerkkistrategia
- Man City -tähdeltä uhmakasta puhetta toisesta Real Madrid -kamppailusta
- Chelsea-valmentaja tarttui kritiikkiin: ”Sellaista ei torju yksikään maalivahti”
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”
- Putoaminen jo mielessä: Tottenham teki muutoksen kausikortteihin
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
- David Ornstein: Liverpool tekemässä ison jatkosopimuksen
- Valioliiga-huipulle pelikieltoa törkytempusta
- Chelsea-valmentaja tarttui kritiikkiin: ”Sellaista ei torju yksikään maalivahti”
- Man City -tähdeltä uhmakasta puhetta toisesta Real Madrid -kamppailusta
- Fantasy Premier League: GW 30 – katso loppukauden pelimerkkistrategia
- Telegraph: Tottenhamin pelaajat menettivät luottonsa Igor Tudoriin
- Kammottava esitys – Chelsean Pedro Neto töni pallopoikaa ja lontoolaisten kokoonpano vuodettiin vastustajalle: ”Jos tuo pitää paikkansa…”