Arsenal on hankkinut keskikenttäpelaaja Thomas Parteyn Atlético Madridista siirtoikkunan Deadline Dayn viimeisten tuntien aikana, vahvistaa lontoolaisseura virallisilla kotisivuillaan.

Arsenal on maksanut 27-vuotiaasta ghanalaispelaajasta hänen Atlético-sopimuksensa ulosostohinnan määrittämän siirtokorvauksen, eli 50 miljoonaa euroa.

Parteyn sopimus Emirates Stadiumilla ulottuu The Guardianin mukaan vuoteen 2024 saakka ja siihen on kirjattu jopa 230 000 punnan suuruinen viikkopalkka. Kyseiset ansiot tekevät hänestä seuran kolmanneksi parhaiten palkatun pelaajan.

Partey pelasi Atlético Madridille yhteensä 188 ottelua noustuaan Diego Simeonen miehistöön seuran akatemiajoukkueesta vuonna 2015. Ghanan A-maajoukkuetta Partey on edustanut 26 pelin verran.

LUE MYÖS: Athletic: Gunnersaurus sai potkut – Arsenal irtisanoi rakastetun maskottinsa talousvaikeuksien vuoksi

Arsenal on samalla lainannut keskikenttäpelaaja Lucas Torreiran Wanda Metropolitanolle kauden 2020-21 loppuun saakka. Seura tiedotti 24-vuotiaan uruguaylaisen lainadiilistä juuri ennen Parteyn hankkimista (lue lisää).