Liverpoolille toinen voitto Mestarien liigassa – Midtjylland tarjosi Valioliiga-mestarille hyvän vastuksen

Liverpool voitti Midtjyllandin tiistaina 2-0 Mestarien liigan lohkovaiheessa.
Midtjyllandilla oli loistava sauma siirtyä johtoon jo kolmannella minuutilla, kun Alexander Scholz tarjoili loistavan läpisyötön Anders Dreyerille, joka kuitenkin aikaili ratkaisunsa kanssa, eikä saanut kunnon vetoa aikaiseksi. Liverpoolin maalivahti Alisson Becker pysäytti kudin jalallaan.
Tanskalaisvieraat jatkoivat lupaavia otteitaan, mutta varsinaisia maalipaikkoja ei enää avausjaksolla juurikaan nähty. Midtjylland sai kuitenkin pidettyä myös Liverpoolin tehottomana.
Liverpoolin ottelu sai synkän käänteen puolen tunnin kohdalla, kun keskuspuolustajana tuurannut Fabinho jätti kentän loukkaantuneena. Liverpoolin toppariosastolta puuttuivat jo valmiiksi pitkäaikaispotilas Virgil van Dijk ja Joël Matip. Fabinhon paikan kentällä otti 19-vuotias Rhys Williams, joka pääsi pelaamaan vasta neljättä otteluaan punapaitojen ykkösmiehistössä.
Tauolle mentäessä Liverpoolilla oli neljä maalintekoyritystä, mutta yksikään niistä ei tuottanut päänvaivaa vieraiden maalivahdille Mikkel Andersenille. Midtjyllandin ainoa paikka oli Dreyerin läpiajo.
Liverpolin manageri Jürgen Klopp suoritti tauolla jo toisen vaihtonsa. Kapteeni Jordan Henderson teki tilaa Georginio Wijnaldumille.
Toista puolikasta oli takana noin kymmenen minuuttia, kun Liverpool siirtyi johtoon upean sommitelman seurauksena. Xherdan Shaqiri tarjoili nerokkaan syötön Trent Alexander-Arnoldille, joka petasi Diogo Jotalle paikan laukoa tyhjään verkkoon. Portugalilaistaituri ei erehtynyt. 1-0.
Liverpool haki jälkimmäisen jakson edetessä lisää tulivoimaa kentälle tuoden tutun hyökkäyskolmikkonsa Mohamed Salahin, Sadio Manén ja Roberto Firminon viheriölle.
Pitkään näytti siltä, että enempää osumia ei nähtäisi, mutta Liverpool sai lisäajalla pilkun, kun Paulinho kaatoi Mohamed Salahin rangaistusalueella. Egyptiläistähti asteli itse pallon taakse ja täräytti sen sisään. 2-0.
Kloppin joukot johtavat lohkoa voitettuaan kaksi ensimmäistä otteluaan. Perässä tulevat neljän pisteen Atalanta, yhden pisteen Ajax ja nollakerhossa pysyttelevä Midtjylland.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ange Postecogloua lähestetty Saudi-Arabiasta – seurassa Valioliigasta tuttuja tähtiä
- Lähde: Yli 50 maalin hyökkääjä ei halua siirtyä Manchester Unitediin
- Times: Kyle Walker kiinnostaa Turkin suurseuraa
- James Milnerille jatkosopimus
- Sky: Tottenham neuvotteluissa Thomas Frankin luottotähdestä
- Manchester United mukaan kilpailuun 100 miljoonan euron hyökkääjästä
- Brighton täräytti 40 miljoonan euron hankinnan
- Virallista! Thomas Frank on Tottenhamin uusi päävalmentaja
- Hollantilaislegenda ehdolla Liverpoolin valmennusryhmään
- Arsenalin Oleksandr Zintšenko italialaisjätin kiikarissa
- Lähde: Yli 50 maalin hyökkääjä ei halua siirtyä Manchester Unitediin
- James Milnerille jatkosopimus
- Manchester United mukaan kilpailuun 100 miljoonan euron hyökkääjästä
- Sky: Tottenham neuvotteluissa Thomas Frankin luottotähdestä
- Virallista! Kevin de Bruyne siirtyy Italian suurseuraan
- Brighton täräytti 40 miljoonan euron hankinnan
- Times: Kyle Walker kiinnostaa Turkin suurseuraa
- Ange Postecogloua lähestetty Saudi-Arabiasta – seurassa Valioliigasta tuttuja tähtiä
- Alexander-Arnoldilta yllättävä veto Real Madridin esittelytilaisuudessaan
- Hollantilaislegenda ehdolla Liverpoolin valmennusryhmään