Leicester palaa Eurooppaan rikkonaisin rivein – Kasper Schmeichel valaa uskoa: ”Täysi luotto”
Kuva: Getty Images
Leicester pelaa torstai-iltana ensimmäisen vierapelinsä euroturnauksissa kolmeen vuoteen. Ketut kohtaavat AEK:n Ateenan Olympiastadionilla kello 19.55 Suomen aikaa alkavassa Eurooppa-liigan ottelussa.
Brendan Rodgersin miehistöstä puuttuvat varmuudella Ricardo Pereira, Çağlar Söyüncü ja Wilfred Ndidi. Ottelua seuran sivustolla ennakoinut maalivahti Kasper Schmeichel ei merkittävistä poissaoloista huolimatta epäröi ryhmänsä iskukykyä.
– Minulla on joukkueeseen täysi luotto. Totta kai meillä on muutamia loukkaantumisia, mutta nämäkin pelaajat ovat pikkuhilljaa palaamassa. Jokaiseen kilpailuun lähdetään menemään niin pitkälle kuin mahdollista, eli lopulta voittamaan. Meidän ensimmäinen projektimme on selvitä lohkovaiheesta eteenpäin.
Viime kauden menestys takasi Leicesterille paikan nyt pelattavissa europeleissä. Schmeichel uskoo myös tämän kauden ryhmään hyvin vahvasti.
– Mielestäni meillä on koossa Valioliigan kärkipään jengi. Se, mitä saavutimme kaudella 2015-2016 on tietysti ainutlaatuista, ja hyvin vaikeasti uusittavaa. Sellaiset kokemukset ovat toisaalta uskomattomia, toisaalta jättävät halun saavuttaa vastaavaa uudelleen.
– Voittojen myötä oppii uskomaan, mutta emme missään nimessä kuvittele, että sen paremmin Valioliigasta kuin europeleistäkään olisi saatavissa mitään ilman kovaa taistelua.
Leicester voitti lohkovaiheen ensimmäisen pelinsä, kotiottelun Zoryaa vastaan 3-0.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Morgan Rogers kaatoi maaleillaan Manchester Unitedin Valioliigassa
- West Ham on kiinnostunut Jørgen Strand Larsenista
- Nemanja Matić sai Manchester Unitedilta sakon ja uhkasi lähteä: ”Chelseassa ei olisi ikinä käynyt noin”
- Ryan Giggs haluaa palata valmentajaksi: ”Pidän vaihtoehtoni auki”
- Kobbie Mainoon velipuoli kohautti tempauksellaan – Rúben Amorim kommentoi
- Frank Lampard raivostutti vastustajan: ”Pyydän anteeksi”
- Tunnettu Valioliiga-pomo tutkittavana seksuaalirikoksista
- Crystal Palacen Oliver Glasner kiehui: ”Todella häpeällinen esitys”
- Curtis Jones: Mohamed Salah pyysi Liverpoolin pelaajilta anteeksi
- Pep Guardiolalta varoitus Man Cityn pelaajille: ”Tämä ei riitä”
- Tottenham sai kaksi punaista korttia – Alexander Isakin peli päättyi polvivammaan
- Tottenhamin Thomas Frankilta kovaa kritiikkiä tuomarille: ”Teki massiivisen virheen”
- Viktor Gyökeres iski maalin – Arsenal nousi takaisin sarjakärkeen
- Crystal Palacen Oliver Glasner kiehui: ”Todella häpeällinen esitys”
- Man Unitedin lainalle lähettämä pelaaja ampui joukkueensa voittoon
- Frank Lampard raivostutti vastustajan: ”Pyydän anteeksi”
- Tunnettu Valioliiga-pomo tutkittavana seksuaalirikoksista
- West Hamissa flopannut hyökkääjä pääsemässä Italian Serie A:han
- Kobbie Mainoon velipuoli kohautti tempauksellaan – Rúben Amorim kommentoi
- Pep Guardiolalta varoitus Man Cityn pelaajille: ”Tämä ei riitä”