Liverpool antoi hurjan selkäsaunan Atalantalle Diogo Jotan johdolla – Jürgen Kloppille vihdoin voitto Italiassa

Liverpool murskasi Atalantan Mestarien liigan lohkovaiheen kamppailussa tiistaina peräti 5-0.
Liverpool aloitti ottelun pirteästi, ja hurjassa vireessä olleella Diogo Jotalla oli hyvä maalipaikka jo kamppailun toisella minuutilla. Avauskympin aikana myös Sadio Mané oli lähellä onnistumista, mutta kotijoukkue säästyi vielä tuolloin takaiskulta.
Kun ottelua oli pelattu 16 minuuttia, vieraiden kova painostus lopulta palkittiin. Jota sai hyvän syötön boksin sisään Trent Alexander-Arnoldilta ja pääsi kasvotusten Atalanta-vahti Marco Sportiellon kanssa. Kotijoukkueen puolustuksen repimisestä huolimatta portugalilainen onnistui nostamaan pallon taidokkaasti takakulmaan.
Liverpool hallitse kenttätapahtumia avausjaksolla, mutta myös kotijoukkueella oli muutama hyvä maalipaikka. Paras mahdollisuus siunaantui hyökkääjä Luis Murielille, mutta hän ei kuitenkaan paikassaan onnistunut.
Kesken kotijoukkueen lievän painostuksen Jota iski illan toisen osumansa komealla tavalla. Portugalilainen sai hyvän syötön boksiin Joe Gomezilta, otti pallon upeasti rinnalla haltuun, ja laukoi pelivälineen vastustamattomasti etukulmaan.
Mané oli ratkaista pelin punapaidoille 35. minuutilla, mutta Sportiello venyi mielettömään torjuntaan ja piti italialaiset vielä pelissä mukana. Tauolle mentiin vieraiden kahden maalin johtoasemassa.
Lopullinen ratkaisu nähtiin kuitenkin heti toisen jakson alussa. Atalantan kulmapotkun jälkeen vieraat käynnistivät nopean vastahyökkäyksen, josta Mohamed Salah pääsi puolittain karkuun ja laukoi pallon komeasti maaliin.
Vain pari minuuttia myöhemmin verkko heilui jälleen kotijoukkueen päädyssä. Maalintekijänä kunnostautui tällä kertaa Mané.
Jota kruunasi iltansa hattutempulla 54. minuutilla. Portugalilainen pääsi kotijoukkueen puolustukselta karkuun, ohitti maalivahdin, ja siirsi pelivälineen tyhjään maaliin.
Wolverhamptonista syyskuussa saapunut portugalilaiskärki on aloittanut Liverpool-uransa hurjalla tahdilla. Kymmenessä kamppailussa hän on iskenyt peräti seitsemän osumaa. Jota on onnistunut maalinteossa nyt neljässä ottelussa putkeen.
Viidennen maalin jälkeen Liverpool hölläsi hieman jalkaa kaasulta, ja Atalanta sai useammankin huippupaikan, mutta tolppaa lähemmäksi se ei kuitenkaan päässyt.
Liverpoolin käskijälle Jürgen Kloppille voitto maistui varmasti erityisen hyvälle, sillä saksalaismanageri oli hävinnyt ennen tiistaita jokaisen ottelunsa valmennusurallaan Italiassa.
Difficile. #ATALIV
Liverpool johtaa lohkoa kolmen pelatun ottelun jälkeen puhtaalla pelillä. Atalanta ja Ajax ovat keränneet molemmat neljä pistettä, ja tanskalaisseura Midtjylland on vielä ilman pisteitä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sky: Tottenham oli kiinnostunut Crystal Palacen maalitykistä
- Monivuotinen ykkösvahti jätti Manchester Cityn: ”Tämä oli meille paras päätös”
- Tottenham jysäytti jättiuutisen
- West Ham -tähti harkitsee oikeustoimia
- Toni Kroosilta hämmentävää puhetta Alexander Isakista
- Gianluigi Donnarumma otti kantaa väleihinsä Luis Enriquen kanssa: ”En tiedä, olenko pettynyt häneen…”
- 35 miljoonan euron kesähankinta ei mahtunut Tottenhamin Mestarien liigaan osallistuvaan joukkueeseen
- Arsenalin Max Dowmanilla, 15, mahdollisuus tehdä historiaa Mestarien liigassa
- Antony paljasti hylänneensä Bayern Münchenin tarjouksen: ”Olen tyytyväinen päätökseeni”
- Independent: Tottenham oli AC Milan -tähden kintereillä siirtoikkunan loppuhetkillä
- Tottenham jysäytti jättiuutisen
- Toni Kroosilta hämmentävää puhetta Alexander Isakista
- West Ham -tähti harkitsee oikeustoimia
- 35 miljoonan euron kesähankinta ei mahtunut Tottenhamin Mestarien liigaan osallistuvaan joukkueeseen
- Gianluigi Donnarumma otti kantaa väleihinsä Luis Enriquen kanssa: ”En tiedä, olenko pettynyt häneen…”
- Virallista: İlkay Gündoğan jättää Manchester Cityn
- Arsenalin Max Dowmanilla, 15, mahdollisuus tehdä historiaa Mestarien liigassa
- Antony paljasti hylänneensä Bayern Münchenin tarjouksen: ”Olen tyytyväinen päätökseeni”
- Independent: Tottenham oli AC Milan -tähden kintereillä siirtoikkunan loppuhetkillä
- Times: Marc Guéhi ei aio hyväksyä Crystal Palacen jatkosopimustarjouksia