Wilfried Zahalta kovaa tekstiä BLM-polvistumisista: “Todella alentavaa”
Kuva: Getty Images
Wilfried Zaha on kertonut rehellisen mielipiteensä Valioliigan tavasta osallistua Black Lives Matter -liikkeeseen.
Crystal Palace -tähden mielestä on ”alentavaa” polvistua ennen jokaista ottelua osoittaakseen, että tummaihoiset ihmiset ovat samanarvoisia kaikkien muiden kanssa.
28-vuotias on myös kritisoinut firmoja, jotka ovat pyytäneet häntä puhumaan rasismin kitkemisestä ilman todellista tarkoitusta viedä asioita parempaan suuntaan.
– Tämä koko polvistusmisjuttu – miksi minun on polvistuttava teille, jotta voin osoittaa, että meillä on merkitystä?, Zaha kyseenalaisti On The Judy -podcastin vieraana.
– Miksi minun on kannettava Black Lives Matter -tekstiä selässäni osoittaakseni, että meillä on väliä? Tämä kaikki on todella alentavaa.
– Ihmiset pyytävät minua pitämään BLM-puheita ja keskustelemaan rasismista, mutta en enää aio tehdä sitä vain, jotta he voivat sanoa: ”Zaha puhui puolestamme”.
LUE MYÖS: Wilfried Zaha avautuu Manchester Unitedin ajoista: ”Minut järjestettiin epäonnistumaan”
– Tekoni olisi heille periaattessa vain rasti ruutuun, minkä takia en enää tee sitä. En ennen kuin asiat muuttuvat. En aio puhua aiheesta vain jutustelemisen vuoksi, koska kaikki haastatteluni ovat toistaiseksi jääneet vain puheen tasolle.
[readmore from=rasismi]
Zaha, joka on joutunut pelaajauransa aikana usein rasististen solvausten uhriksi, otti kantaa myös sosiaalisen median yritysten vastuuttomuuteen.
– Kaikki nämä alustat – he näkevät mitä tapahtuu, miten ihmiset luovat feikkejä tilejä solvatakseen tummaihoisia ihmisiä jatkuvasti. He näkevät kaiken, mutta eivät muuta mitään, Zaha jatkoi.
– Joten älkää pyytäkö minua vieraaksenne juttelemaan ongelmasta, jos muutosta ei tapahdu. Tehkää muutos. Kaikki nämä asiat mitä teette, niillä ei ole mitään merkitystä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Harry Redknapp, 78, olisi halunnut palata Tottenhamin päävalmentajaksi
- Manchester Unitedin toppari loukkaantui – Carrick: ”Tämä on meille pettymys”
- Näin Gary Neville kuvailee Tottenhamin tilannetta: ”Olisi valtava shokki”
- Sesko iski jälleen vaihdosta – Manchester United haki niukan vierasvoiton Evertonista
- Paul Scholes kritisoi Arsenal-tähteä: ”Liian tunteellinen”
- Valioliigan pienin stadion kasvaa – Bournemouth julkisti mittavan laajennussuunnitelman
- Englantiin siirtynyt hyökkääjä: Näin Serie A ja Valioliiga eroavat toisistaan
- Wayne Rooney: Tottenhamista on tullut Valioliigan alemman keskikastin seura
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Manchester Cityn maalivahdista
- Gary Neville: Tämä oli Rúben Amorimin suurin virhe Manchester Unitedissa
- Paul Scholes kritisoi Arsenal-tähteä: ”Liian tunteellinen”
- Sesko iski jälleen vaihdosta – Manchester United haki niukan vierasvoiton Evertonista
- Valioliigan pienin stadion kasvaa – Bournemouth julkisti mittavan laajennussuunnitelman
- Gary Neville: Tämä oli Rúben Amorimin suurin virhe Manchester Unitedissa
- Englantiin siirtynyt hyökkääjä: Näin Serie A ja Valioliiga eroavat toisistaan
- Wayne Rooney: Tottenhamista on tullut Valioliigan alemman keskikastin seura
- Manuel Akanji jäi yllättäen olemattomalle vastuulle Manchester Cityssä: ”Seurat vaativat lojaaliutta pelaajilta, mutta…”
- Tottenham-luotsilta suorat sanat joukkueestaan: ”Olen todella pettynyt ja suuttunut”
- Wayne Rooney: Valioliigahistoriaa tehnyt James Milner tulee jatkamaan uraansa – ”Uskomaton saavutus”
- Jamie Redknapp: Tottenham taistelee putoamista vastaan – ”Jos he eivät ole varuillaan…”