BBC:n jalkapallotoimituksen päällikkö ällistyi Wembleyn turvatoimien heikkoudesta: ”Ei se miltään pieneltä joukolta vaikuttanut”
Kuva: Getty Images
BBC:n jalkapallotoimituksen päällikkö Phil McNulty ei ollut uskoa tilannetta, jonka keskelle joutui sunnuntain EM-loppuottelun yhteydessä.
– Turvatoimet olivat tehottomia. On todella harvinaista merkittävän loppuottelun kohdalla, että kannattajat pääsevät näin lähelle stadionia ilman lippuja.
Konkreettinen kanssakäyminen sisään pyrkivien kanssa hämmästytti kokenutta tekijää.
– Minulle tarjottiin rahaa toimittajapassistani, vain muutamien metrien päässä median sisäänkäynnistä. Muissa isoissa tapahtumissa, joissa olen työskennellyt, tällainen ei olisi tullut kuuloonkaan.
McNulty katsoo, että lopulta koettu kaaos oli seurausta juuri siitä, ettei liputtomia pysäytetty riittävän ajoissa, riittävän etäisyyden päässä itse tapahtumapaikasta.
– Oli väistämätöntä, että asiat kiehuivat yli, ja tilanne muuttui pelottavaksi. Sisään pyrkivät rynnäköivät esteiden yli, kauhistuneiden lasten seuratessa. Ihmisiä kaadettiin maahan, ja katsomokäytävät, sekä liikuntaesteisille varatut tilat olivat täysin tukossa, koska ihmiset etsivät mitä tahansa paikkaa johon istua.
– Kannattajilla, jotka olivat ostaneet lippunsa luvallisesti, ja odottaneet 55 vuoden jälkeen tapahtuvaa Englannin loppuottelua, oli vaikeuksia päästä seuraamaan ottelua.
Toimittaja uskoo myös, että tilanteen koko kuvaa ei heti raportoitu riittävässä mittakaavassa.
– Järjestyshenkilökunta oli, ehkä ymmärrettävästikin, voimaton yrittäessään pysäyttää sisään tunkenutta massaa. Ei se miltään pieneltä joukolta vaikuttanut, niin kuin alunperin kerrotiin.
LUE MYÖS:
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Analyysi: alkaako Marcus Rashford löytämään jälleen vanhan vireensä?
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle