Virallista: Chelsea täydensi maalivahtikolmikkonsa – ”Unelmani oli tulla tälle puolelle”
Kuva: Getty Images
Chelsean ensi kauden maalivahtikolmikko on valmis. Hallitseva Mestarien liigan voittaja kertoo kotisivuillaan tehneensä kaksivuotisen sopimuksen 29-vuotiaan Marcus Bettinellin kanssa. Bettinelli on lähtökohtaisesti selkeä kolmosvahti Edouard Mendyn ja Kepan takana.
– Chelsea on aina ollut erityinen seura. Tunnen tämän seudun erittäin hyvin, joten on aina ollut unelmani tulla tälle puolelle. Nyt se vihdoin toteutui, lontoolaislähtöinen maalivahti kommentoi siirtoaan.
– Kävimme joitain keskusteluja muutamia vuosia sitten, kun olin nuorempi. Jostain syystä siirto ei silloin toteutunut, mutta nyt olen täällä.
Bettinelli aloitti uransa Fulhamissa 14-vuotiaana ja on ollut siitä lähtien koko ajan kasvattajaseuransa sopimuspelaaja. Hän debytoi Fulhamin edustusjoukkueessa kaudella 2014-2015, ja pelasi tuolloin täyden kauden Mökkiläisten ykkösvahtina Mestaruussarjassa. Valioliigasta Bettinellillä on seitsemän ottelun kokemus kaudelta 2018-2019.
[readmore from=Chelsea]
Kaikkiaan Bettinelli on pelannut Fulhamin edustusjoukkueessa 120 ottelua. Hän on pelannut myös yhden ottelun Englannin alle 21-vuotiaiden maajoukkueessa. Viime kauden maalivahti vietti lainalla Middlesbrough’ssa. Hänen sopimuksensa Fulhamin kanssa päättyi viime kauteen, joten Chelsean ei tarvitse maksaa Bettinellistä siirtokorvausta.
Chelsealla tuli tarve uudelle kolmosvahdille, kun 39-vuotiaan Willy Caballeron sopimusta ei enää viime kauden päätteeksi jatkettu.
LUE MYÖS:
- Kahdeksan valioliigapelaajaa ehdolla Golden Boy -palkinnon voittajaksi
- Historiaa tehnyt lainapelaaja on palannut Liverpooliin
- Jamie Carragher kertoi miksi Manchester Cityä on rangaistava mahdollisimman pian
- MD: Manchester United kiinnostunut Barcelonan pelaajasta
- Liverpoolin luottotoppari loukkaantui
- Willian katuu Arsenal-siirtoaan: ”Elämäni paras sopimus, mutta…”
- Arsenal-pelaaja herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Erling Haaland loukkaantui
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Virgil van Dijk ylsi komeaan rajapyykkiin: ”En koskaan uskaltanut unelmoida tällaisesta”
- Arsenal-pelaaja herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla
- Willian katuu Arsenal-siirtoaan: ”Elämäni paras sopimus, mutta…”
- Englannin maajoukkuedebytantille jättikehut: ”Uskomaton esitys”
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä