Arsenalin himoitsema siirto romukoppaan? Joukkueen pomo vahvisti, että pelaaja haluaa Juventukseen
										Kuva: Getty Images
					
		
		Arsenal on useiden medioiden mukaan tavoitellut Sassuolon keskikenttäpelaajaa Manuel Locatellia, 23, koko kesän ajan. Italialaisseuran toimitusjohtaja Giovanni Carnevali vahvisti taas asian Skyn haastattelussa:
– Arsenal esitti tarjouksen hänen ostamisekseen, ja yksi toinenkin englantilainen seura on nyt kilvassa mukana.
Carnevalin antamat lisätiedot tietävät kuitenkin huonoa Arsenalin kannattajille.
– Huomenna [perjantaina] olemme suoraan yhteydessä Juventukseen. Hän [Locatelli] haluaa liittyä Juveen. Olemme iloisia, että hän voi jäädä Italiaan.
Genoan entinen johtaja Giorgio Perinetti totesi hänkin vastikään Sky Sport 24:lle, että ”Locatelli on toistuvasti sanonut ei Arsenalille, koska hän haluaa mennä Juveen. Ja Juve tietää, että hän suosii Bianconeria.”
Locatelli avasi kesän EM-kilpailuissa alkulohkon ottelut Turkkia ja Sveitsiä vastaan. Niin vain hän onnistui maalinteossakin kaksi kertaa Sveitsiä vastaan, vaikka häntä ei tunneta mitenkään maaliahneena pelaajana. Marco Verrattin kuntoutumisen myötä hän istui loput turnauksesta lähinnä penkillä, voitokkaassa finaalissa peliaikaa herui noin 25 minuuttia.
Locatelli tietää saavansa ison roolin Juventuksessa, joukkueen keskikenttä kun on ollut sangen puutteellinen viime vuosina.
Arsenalin keskikentältä on tänä kesänä lähdössä Granit Xhaka. Real Madridista lainalla ollut Dani Ceballos on palannut kotimaahansa Espanjaan, Mattéo Guendouzi puolestaan muuttanut Marseilleen.
Tykkimiehet ovat tiettävästi etsineet helpotusta miesvajaukseen Leicester Citystä, Wolvesista ja Real Madridista. Carnevalin antamien lausuntojen perusteella apua ei ole tulossa Sassuolosta.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
 - The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
 - Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
 - Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
 - Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
 - Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
 - Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
 - Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
 - Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
 - Wolves erotti päävalmentajansa
 
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
 - Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
 - Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
 - Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
 - Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
 - Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
 - Tästä syystä Viktor Gyökeres otettiin vaihtoon jo tauolla
 - Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
 - Päättyikö ura? Valmennustehtävistä kentälle palanneen entisen Arsenal-tähden sopimus purettiin kuuden ottelun jälkeen
 - Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista