Virgil van Dijkilla kivulias kohtaaminen Erling Braut Hålandin kanssa – ”Hän sanoi, että mursin hänen sormensa”
Kuva: Getty Images
Keskiviikkona nähtiin odotettu kohtaaminen maajoukkuekentillä, kun Liverpoolin luottotoppari Virgil van Dijk ja Borussia Dortmundin tähtihyökkääjä Erling Braut Håland ottivat yhteen MM-karsinnoissa.
Kaksikko oli aiemmin kohdannut toisensa kaksi kertaa, kaudella 2019-20, kun Håland edusti vielä itävaltalaista Red Bull Salzburgia. Liverpool voitti tuolloin kummatkin ottelut, mutta Håland onnistui kertaalleen maalinteossa.
Keskiviikkona kaksikon välienselvittely päättyi tasapeliin, kun Hålandin Norja ja van Dijkin Hollanti jakoivat pisteet maalein 1-1. Håland iski pelin avausosuman, mutta Hollanti tuli vielä tasoihin Davy Klaassenin osumalla.
Van Dijkin ja Hålandin kaksinkamppailusta odotettiin paitsi laadukasta, myös erittäin fyysistä, ja sellainen siitä tulikin. Jopa siinä määrin, että van Dijkia jouduttiin paikkailemaan kentän laidalla.
Håland kertoi pelin jälkeen Norjan TV2:lle, että van Dijkin sormi vääntyi pelin tuoksinassa kivuliaaseen asentoon.
– Itse asiassa minä napsautin hänen sormensa. En tiedä, miten se tapahtui. Hän vain sanoi: ”Vittu sentään, mursit sormeni”, kertasi Håland.
Televisiokuvissa näkyi, kuinka Hollannin maajoukkueen lääkäri naksautti van Dijkin sormen takaisin paikalleen ja teippasi sen tukevasti.
– Hänellä on niin sanotusti kaikki hyvin. Minulla ei ole hajuakaan, miten napsautin hänen sormensa. Niin se vain on, jatkoi Håland.
Minor injury update: Virgil Van Dijk’s finger was dislocated on international duty last night, although he was fine to continue.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Manchester Unitedin virallinen tiedote: Uuden stadionin hanke eteni merkittävästi
- Toimittaja: Manchester City maksaa Enzo Marescasta ison korvauksen Chelsealle
- Marcus Rashford: Englannin pitää kehittyä yhdessä asiassa taistellakseen menestyksestä
- MM-kisapelaajalle tulossa siirto jättisummalla – onko tässä korvaaja?
- Toimittaja: Tottenham tekemässä jättitarjousta Valioliiga-tähdestä – yli 100 miljoonaa tiskiin
- Valioliigamestari avautui MM-vuoden otteluruuhkasta – ”Järjetöntä”
- Toimittaja: Man City tekemässä jättitarjousta Englannin MM-tähdestä
- Hurja huhu: Tottenham on lyömässä 70 miljoonaa tiskiin
- Tottenhamin MM-taituri sai tarpeekseen – haluaa lähteä heti kesällä
- Lähde: Tottenham suunnittelee jättihankintaa – yrittää kaapata MM-kisatähden
- Tottenhamin MM-taituri sai tarpeekseen – haluaa lähteä heti kesällä
- Hurja huhu: Tottenham on lyömässä 70 miljoonaa tiskiin
- Lähde: Tottenham suunnittelee jättihankintaa – yrittää kaapata MM-kisatähden
- Newcastle hylkäsi jättitarjouksen Sandro Tonalista
- Toimittaja: Man City tekemässä jättitarjousta Englannin MM-tähdestä
- Toimittaja: Tottenham tekemässä jättitarjousta Valioliiga-tähdestä – yli 100 miljoonaa tiskiin
- Valioliigamestari avautui MM-vuoden otteluruuhkasta – ”Järjetöntä”
- Tähtihankinta – Joel Pohjanpalon ex-joukkuekaveri Valioliigaan
- Toimittaja: West Hamin keskikentän sensaatio matkalla Tottenhamiin
- Frank Lampard on saamassa uuden sopimuksen


