Liki 300 Valioliiga-ottelun veteraani tehnyt sopimuksen Ranskan alasarjajoukkueen kanssa

Varmasti moni Valioliigan ystävä muistaa Evertonin oikean laidan luotettavan puolustajan Tony Hibbertin. Miehen, jonka kohdalla seuraikoni ei liene todellakaan liioittelua.
Hibbert, 40, pelasi koko uransa Toffeesin alakerrassa. Hän puki seuran värit ylleen jo juniorina ja lopetti huippu-uransa Evertonissa 2016.
Hän ehti pelata urallaan komeat 328 kamppailua rakkaassa seurassaan. Valioliiga-otteluita vyölle kertyi 265.
Viimeiset kolme vuotta englantilaispelaaja on asustellut Ranskassa. Myös paluu pelikentille on nyt ajankohtainen. Hibbert allekirjoitti pelaajasopimuksen Ranskan alasarjajoukkue ES Louzyn kanssa.
Pitkälti laitapakki haluaa pitää tällä tavoin kunnostaan huolta. Hibbert valmentaa alueella junioreita. Hänen paluunsa pelaajana on herättänyt Ranskassakin jossain määrin huomiota.
ES Louzyn puheenjohtaja Jérôme Archambeau kommentoi, että kyseessä ei todellakaan ole mikään julkisuustemppu. Seura haluaa vain saada Hibbertin kokemuksesta hyötyä pelikentällä.
– Tämä on perheseura ja siitä hän (Hibbert) pitää. Kyse on enemmän toverillisuudesta kuin kilpailullisuudesta, Archambeau sanoi.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Valioliigaseurat kiinnostuneet PSG:n keskikenttäpelaajasta
- AC Milan myi laitahyökkääjänsä Valioliigaan
- Chelsean omistava yhtiö hankkii Brightonin pelaajan – lähettää aluksi Ranskaan, luvassa paluu Englantiin
- Chelsea myy puolustajansa La Ligaan – hintalappu voi nousta lähes 30 miljoonaan euroon
- Athletic: Brentford hylkäsi taas Newcastlen tarjouksen Yoane Wissasta
- Arsenal ryöväämässä jättihankinnan Tottenhamin nenän edestä
- Luottopuolustaja solmimassa jatkosopimuksen Manchester Cityn kanssa
- Yllätyskäänne siirtomarkkinoilla – Christopher Nkunku saattaa palata vanhaan seuraansa
- Manchester City asetti hintalapun topparilleen
- Kai Havertz loukkasi polvensa – Arsenal etsii uutta hyökkääjää
- Arsenal ryöväämässä jättihankinnan Tottenhamin nenän edestä
- Sky: Crystal Palace hankkimassa korvaajan Eberechi Ezelle – hintalappu 37 miljoonaa euroa
- Yllätyskäänne siirtomarkkinoilla – Christopher Nkunku saattaa palata vanhaan seuraansa
- Kai Havertz loukkasi polvensa – Arsenal etsii uutta hyökkääjää
- Manchester City asetti hintalapun topparilleen
- Athletic: Brentford hylkäsi taas Newcastlen tarjouksen Yoane Wissasta
- Luottopuolustaja solmimassa jatkosopimuksen Manchester Cityn kanssa
- Alexander Isakin ja Newcastlen välit poikki – näin seura vastasi Isakin avautumiseen
- Douglas Luiz palaamassa Valioliigaan
- Athletic: Arsenal antoi palkankorotuksen laitahyökkääjälleen