Watfordin tähtilaituri lähti Afrikan mestaruusturnaukseen – ei ole pelannut yli kuukauteen minuuttiakaan
Kuva: Getty Images
Watford on antanut laitahyökkääjänsä Ismaïla Sarrin matkustaa Afrikan mestaruuskisoihin, kertoo BBC.
Senegalin jalkapalloliitto valitti aiemmin, että Watford on kieltäytynyt vapauttamasta Sarria, 23, turnaukseen, joka alkaa ensi sunnuntaina.
[readmore from=Afrikan-mestaruusturnaus]
Hornets vastasi omassa tiedotteessaan, että Sarr sai viime marraskuussa polven sidevamman, eikä ole ollut sen jälkeen sellaisessa kunnossa, että voisi pelata Watfordin riveissä. Watford myös pyysi Senegalin jalkapalloliittoa lähettämään oman riippumattoman lääkärin tarkistamaan Sarrin jalan kunnon.
Senegal vahvisti tiistaina, että Sarr on lähtenyt Lontoosta kohti Kamerunia, jossa Afrikan mestaruuskisat pidetään.
Kansainvälisen jalkapalloliiton FIFA:n sääntöjen mukaan pelaaja on vapautettava jopa loukkaantuneena maajoukkuekomennukselle, jotta pelaajan oman maan lääkintähenkilökunta voi tutkia hänet.
Watford oli myös aiemmin otsikoissa maajoukkuekiistojen takia, kun Nigerian jalkapalloliitto syytti Hornetsia siitä, että seura ei päästä hyökkääjä Emmanuel Dennisiä Afrikan mestaruusturnaukseen.
Nigeria lähetti tiettävästi Dennisin maajoukkuekutsun liian myöhään, minkä takia Watford pystyi päättämään pelaajan osallistumisesta. Lehtitietojen mukaan Dennis ei itsekään ollut täysin tyytyväinen siihen, millainen rooli hänelle oli luvattu turnaukseen.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
- Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
- Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
- Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Wolves erotti päävalmentajansa
- Arsenal rikkoi kulmapotkuennätyksen ja ylsi 38 vuoden takaisiin lukemiin nollapeleissä
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Päättyikö ura? Valmennustehtävistä kentälle palanneen entisen Arsenal-tähden sopimus purettiin kuuden ottelun jälkeen
- Tästä syystä Viktor Gyökeres otettiin vaihtoon jo tauolla
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Paljastus: Man United neuvotteli kahden huippumanagerin kanssa ennen Ruben Amorimin palkkausta
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”