Valioliigassa taas yksi ottelusiirto
Kuva: Getty Images
Burnleyn ja Leicesterin välinen Valioliiga-ottelu, joka oli määrä pelata tulevana lauantaina, on siirretty myöhempään ajankohtaan.
Kotijoukkue Burnley pyysi Valioliigalta siirtoa edustusjoukkueensa koronavirustapauksista ja loukkaantumisista johtuen.
Kyseessä on jo 19. ottelu, joka Valioliigassa on siirretty tällä kaudella. Siirroista 18:aan ovat liittyneet positiiviset tulokset koronatesteissä.
Valioliiga ei ole määrittänyt, kuinka monta positiivista koronatestiä joukkueessa on todettava, jotta ottelu pitäisi siirtää. Sarja käy jokaisen ottelusiirtopyynnön tapauskohtaisesti läpi.
Joukkueelta voi esimerkiksi olla kuusi pelaajaa sivussa koronatartuntojen takia, mutta ottelu voidaan pelata normaalisti. Mutta ottelu voitaisiin siirtää myöhempään ajankohtaan jo kolmen koronatapauksen takia, jos kaikki poissaolot koskisivat ykkösjoukkueen maalivahteja.
Tämänhetkisen tiedon mukaan Valioliigan muut viikonlopun ottelut pelataan normaalin aikataulun mukaisesti.
More information to follow.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Chelsean ja Strasbourgin fanit protestoivat yhdessä omistajia vastaan – ”Tämä voi olla mullistava hetki jalkapallon historiassa”
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Pep Guardiola: Man City on lähellä parastaan – ”Ei täydellinen, mutta hyvä”
- Gabriel: Arsenal on valmis ”isoon taisteluun” Man Cityä vastaan
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Kakkosvahdit vastakkain Arsenalin ja Man Cityn välisessä liigacupin finaalissa
- Liam Rosenior pyytää pelaajiaan unohtamaan hälyn Chelsean ympärillä
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
- Liam Rosenior pyytää pelaajiaan unohtamaan hälyn Chelsean ympärillä
- Liverpoolille massiivinen helpotus PSG-ottelun alla
- José Mourinho murtui – koskettavat jäähyväiset Manchester Unitedin ja Chelsean ex-valmentajalle
- Valioliiga voi saada jopa seitsemän joukkuetta Mestarien liigaan
- Liverpool ei pysynyt Brightonin vauhdissa
- Arsenal-tähdeltä shokkipaljastus: ”Olin siirtymässä Bayern Müncheniin”
- Michael Carrick raivosi tuomareista – ”Kaikki oli kaaosta”
- Man United tähyää 80 miljoonan keskikenttämiestä
