Chelsea yritti hankkia oman pelaajansa 5 miljoonalla eurolla – ei onnistunut
Kuva: Getty Images
Chelsean ykkösprioriteetti tammikuun siirtoikkunassa on ollut hankkia korvaaja laitapuolustaja Ben Chilwellille.
Kun joulukuun lopussa varmistui, että Chilwell joutuu polvileikkaukseen ja on sivussa jopa koko loppukauden, käänsi Chelsean manageri Thomas Tuchel katseensa seuran kirjoilla olevaan Emerson Palmieriin.
Chelsea lainasi Emersonin kuluvaksi kaudeksi Lyoniin, mutta lontoolaisseurassa oltiin toiveikkaita, että he voisivat kotiuttaa hänet tammikuussa. Toisin kuitenkin kävi.
[readmore from=Chelsea]
Emersonin lainasopimukseen ei sisältynyt takaisinkutsulauseketta, joka olisi mahdollistanut lainan purun ennen kauden päättymistä.
Chelsea ei kuitenkaan luovuttanut, vaan oli jopa valmis maksamaan Lyonille siitä, että he saisivat oman pelaajansa takaisin. Seurat neuvottelivat asiasta pitkään, mutta Lyon ei suostunut luopumaan Emersonista.
Goalin mukaan Chelsea tarjosi Lyonille jopa viisi miljoonaa euroa, jotta Emersonin lainasopimus purettaisiin. Lyon maksoi italialaispuolustajan kauden mittaisesta lainasta 500 000 euroa, joten jos Lyon olisi tarjouksen hyväksynyt, olisi se tehnyt lainapelaajasta voittoa 4,5 miljoonaa euroa.
LUE MYÖS:
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Analyysi: alkaako Marcus Rashford löytämään jälleen vanhan vireensä?
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle