Entinen Valioliiga-puolustaja määrättiin presidentin toimesta maajoukkueen peräsimeen – miten FIFA reagoi?
Kuva: Getty Images
Entinen Valioliiga-puolustaja Rigobert Song on nimitetty Kamerunin päävalmentajaksi maan presidentin määräyksestä, kertoo BBC.
Song, 45, korvaa tehtävässä António Conceiçãon, joka johdatti Kamerunin vuoden alussa Afrikan mestaruusturnauksen kolmannelle sijalle.
– Tasavallan presidentin erittäin korkeiden ohjeiden mukaisesti miesten jalkapallomaajoukkueen valmentaja António Conceição on korvattu Rigobert Songilla, kommentoi Kamerunin urheiluministeri Narcisse Mouelle Kombi.
– Kamerunin jalkapalloliittoa (Fecafoot) pyydetään ryhtymään tarvittaviin toimenpiteisiin näiden erittäin korkeiden ohjeiden nopean ja sopusointuisen täytäntöönpanon varmistamiseksi.
Nimitystä voidaan pitää kyseenalaisena, koska kansainvälisen jalkapalloliiton FIFA:n säännöt edellyttävät, että kaikkien sen jäsenliittojen on oltava riippumattomia ja vältettävä kaikenlaista poliittista sekaantumista.
Song edusti vuosituhannen vaihteessa Liverpoolia ja West Hamia Valioliigassa. Hän on esiintynyt Kamerunin A-maajoukkueessa 137 kertaa, useammin kuin kukaan muu. Viimeksi Song on toiminut Kamerunin alle 23-vuotiaiden maajoukkueen valmentajana.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Chelsean ja Strasbourgin fanit protestoivat yhdessä omistajia vastaan – ”Tämä voi olla mullistava hetki jalkapallon historiassa”
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Pep Guardiola: Man City on lähellä parastaan – ”Ei täydellinen, mutta hyvä”
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Kakkosvahdit vastakkain Arsenalin ja Man Cityn välisessä liigacupin finaalissa
- Nyt tuli selitys – tästä Man United -leirissä raivottiin
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Liverpoolille massiivinen helpotus PSG-ottelun alla
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Liam Rosenior pyytää pelaajiaan unohtamaan hälyn Chelsean ympärillä
- Valioliiga voi saada jopa seitsemän joukkuetta Mestarien liigaan
- José Mourinho murtui – koskettavat jäähyväiset Manchester Unitedin ja Chelsean ex-valmentajalle
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut

