Isot nimet reagoivat brittifutiskenttien viime päivien rähinöihin: ”Pitää olla aivan omalla tasollaan hölmö”

Englantilaisen jalkapallokauden huipentuessa kentänvaltaukset ja muu tietyt rajat ylittävä riehakkuus ovat yleistyneet, ja saaneet muiden muassa valioliigamanagerit huolestumaan.
LUE EDELLINEN JUTTU AIHEESTA: Futiskauden huipennus Englannin stadioneilla – riemun ja raivon rajat koetuksella: ”En tiedä mihin tämä maa on menossa”
Sheffield United -kapteeni Billy Sharpin kimppuun käyminen ei jäänyt lainkaan ainoaksi tapaukseksi jossa järki unohtui, eikä toiminta ole selitettävissä täysin edes tunteilla.
Evertonin sarjapaikan varmistuminen käynnisti torstaina hurjat juhlat Goodison Parkin nurmella. Niiden keskeltä ulos pyrkinyt vierasjoukkue Crystal Palacen manageri Patrick Vieira ajautui kärhämään kannattajien kanssa, ja saanee tapahtumista seuraamuksia.
Gary Lineker muistuttaa entisen Arsenal-tähden kovuudesta tämän peliaikoina.
– Managerien ja pelaajien verbaalinen ja fyysinen ahdistelu kentänvaltausten yhteydessä on huolestuttava trendi. Näiden pitäisi olla iloisia juhlinnan hetkiä. Muuta hölmö pilaa koko homman kaikilta… ja pitää olla aivan omalla tasollaan hölmö ahdistellakseen Vieiraa.
– Ei tarvitse olla terävin tyyppi ymmärtääkseen, että meidän on suojeltava pelaajia ja saatava heidät ulos kentiltä. En usko että turvallisuusasioissa tehdään tarpeeksi, Teemu Pukin edustaman Norwichin manageri Dean Smith sanoo.
– En kuitenkaan halua nähdä mellakkapoliiseja peleissä. Kannattajaryhmien pitää käydä keskusteluja ja säädellä tilannetta itse. Toki meillä on järjestyksenvalvojia, mutta en syytä heitä siitä etteivät he ole valmiita loukkaantumaan fyysisesti 30 punnan palkoilla.
Newcastlen Eddie Howe toivoi nopeaa puuttumista asiaan.
– En vastusta juhlimisaspektia. Minulla ei ole mitään ongelmaa sen kanssa että joukkueen menestymisestä otetaan kaikki irti. Ongelma on aggressiivinen käytös vastustajaa kohtaan, ja heidän piirittämisensä usean henkilön voimin. Sen suhteen on toimittava nopeasti, jotta vältämme potentiaaliset tragediat.
Liverpoolin Jürgen Klopp on tilanteen kanssa suu auki.
– En tiedä miten tällaiset tapahtumat estettäisiin. En halua tuomita, ymmärrän tunteet kyllä. Toisen joukkueen kannalta nämä ovat kuitenkin vaarallisia tilanteita. Me voimme kyllä juhlia vaarantamatta itseämme tai uhkaamatta vastustajaa.
Lähde: Sky Sports
LUE MYÖS:
Katso: Pitch invasion! – Everton varmisti sarjapaikkansa soihtujen ja kannattajien keskellä
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Hollywood-tähtien omistama alasarjaseura hankki huippuvahdin – Ben Foster palaa eläkkeeltä
- Man Unitedin myynti: tämä kaikki historian kalleimmasta urheiluseuran myynnistä tiedetään nyt – mukana myös suomalaisliikemies
- Suomalainen liikemies teki tarjouksen Manchester Unitedista
- Declan Rice ei pitänyt Graham Sounessin kommenteista: ”Tuo on tylyä”
- Lähde: Chelsea maksoi suorastaan hurjan summan Graham Potterista
- Sky: Bayern-tähti harkitsee vaihtavansa seuraa – Pep Guardiola haluaa Saksan maajoukkuepelaajan Manchester Cityyn
- Sky: Mauricio Pochettino on valmis palaamaan Tottenhamiin yhdellä ehdolla
- Tottenham on kiinnostunut Manchester Unitedin maalivahdista
- Beşiktaşin valmentajalta omituinen lausunto Dele Allista
- Manchester Unitedista tulossa ME-tarjous
- Sky: Mauricio Pochettino on valmis palaamaan Tottenhamiin yhdellä ehdolla
- Lähde: Chelsea maksoi suorastaan hurjan summan Graham Potterista
- Beşiktaşin valmentajalta omituinen lausunto Dele Allista
- Sky: Bayern-tähti harkitsee vaihtavansa seuraa – Pep Guardiola haluaa Saksan maajoukkuepelaajan Manchester Cityyn
- Manchester Unitedista tulossa ME-tarjous
- Tottenham on kiinnostunut Manchester Unitedin maalivahdista
- Declan Rice ei pitänyt Graham Sounessin kommenteista: ”Tuo on tylyä”
- Man Unitedin parjattu hankinta vastasi kriitikoilleen: ”Se osoittaa, että minuun luotetaan”
- Suomalainen liikemies teki tarjouksen Manchester Unitedista
- Arsenalin huippulupaus saa neuvoja Thierry Henrylta ja mättää maaleja lainaseuralleen: ”Olen varmasti herättänyt huomiota”