Mestaruussarjan kärkiseuran valmentaja kieltäytyi Valioliiga-pestistä – ”En voi karata ensimmäisenä laivasta”

Mestaruussarjaa johtavan Queens Park Rangersin päävalmentaja Michael Beale sanoo, että hän kieltäytyi Wolverhamptonin tarjouksesta, koska nyt ”ei ole oikea aika” vaihtaa seuraa.
Wolves oli virallisesti yhteydessä QPR:n seurajohtoon kysyäkseen heiltä lupaa neuvotella Bealen, 42, kanssa. Lehtitietojen mukaan Wolverhampton oli myös valmis maksamaan Bealen 1,4 miljoonan euron ulosostoklausuulin, mutta valmentaja halusi jäädä jatkamaan vasta alkanutta projektiaan Lontooseen.
Beale on aiemmin valmentanut Chelsean ja Liverpoolin akatemioissa ja toiminut apuvalmentajana São Paulossa, Rangersissa jas Aston Villassa. Viime kesänä alkanut pesti QPR:ssä on hänen ensimmäisensä päävalmentajana miesten tasolla.
QPR on esiintynyt Bealen alaisuudessa erittäin lupaavasti. Keskiviikon 3-0-voitto Cardiffista nosti lontoolaiset Mestaruussarjan piikkipaikalle.
Beale kertoi QPR:n verkkosivuilla, että hänestä ei olisi tuntunut oikealta jättää seuran projektia näin aikaisin.
– Wolves on fantastinen jalkapalloseura, ja oli todellinen etuoikeus, että minua pyydettiin neuvottelemaan heidän kanssaan, mutta mielestäni tämä ei ollut oikea hetki, koska tein sopimuksen tänne.
– Rehellisyys ja lojaalius ovat minulle tärkeitä asioita, ja jos ne ovat arvoja, joiden mukaan elää, on oltava vahva. Olen ollut täysillä mukana täällä ja olen pyytänyt muitakin olemaan täysillä mukana, joten en voi olla ensimmäinen, joka karkaa laivasta.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”