Mestaruussarjan kärkiseuran valmentaja kieltäytyi Valioliiga-pestistä – ”En voi karata ensimmäisenä laivasta”
Mestaruussarjaa johtavan Queens Park Rangersin päävalmentaja Michael Beale sanoo, että hän kieltäytyi Wolverhamptonin tarjouksesta, koska nyt ”ei ole oikea aika” vaihtaa seuraa.
Wolves oli virallisesti yhteydessä QPR:n seurajohtoon kysyäkseen heiltä lupaa neuvotella Bealen, 42, kanssa. Lehtitietojen mukaan Wolverhampton oli myös valmis maksamaan Bealen 1,4 miljoonan euron ulosostoklausuulin, mutta valmentaja halusi jäädä jatkamaan vasta alkanutta projektiaan Lontooseen.
Beale on aiemmin valmentanut Chelsean ja Liverpoolin akatemioissa ja toiminut apuvalmentajana São Paulossa, Rangersissa jas Aston Villassa. Viime kesänä alkanut pesti QPR:ssä on hänen ensimmäisensä päävalmentajana miesten tasolla.
QPR on esiintynyt Bealen alaisuudessa erittäin lupaavasti. Keskiviikon 3-0-voitto Cardiffista nosti lontoolaiset Mestaruussarjan piikkipaikalle.
Beale kertoi QPR:n verkkosivuilla, että hänestä ei olisi tuntunut oikealta jättää seuran projektia näin aikaisin.
– Wolves on fantastinen jalkapalloseura, ja oli todellinen etuoikeus, että minua pyydettiin neuvottelemaan heidän kanssaan, mutta mielestäni tämä ei ollut oikea hetki, koska tein sopimuksen tänne.
– Rehellisyys ja lojaalius ovat minulle tärkeitä asioita, ja jos ne ovat arvoja, joiden mukaan elää, on oltava vahva. Olen ollut täysillä mukana täällä ja olen pyytänyt muitakin olemaan täysillä mukana, joten en voi olla ensimmäinen, joka karkaa laivasta.
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valioliiga-historiaa tehnyt James Milner kommentoi tulevaisuuttaan
- Manchester City pusersi voiton ilman Erling Haalandia
- PSG sai lisäaikaa valmistautua Mestarien liigan ratkaisevaan Chelsea-peliin
- Liverpool järjesti maalijuhlat West Hamin kustannuksella
- Erling Haaland kokonaan sivussa Manchester Cityn pelistä
- West Ham teki isot tappiot – seuran pakko myydä pelaajia
- Raivo repesi Englannissa: Uefa vuoti Valioliigan seurojen taloustietoja – Chelsea teki ennätysmäiset tappiot
- Surkea tulos – Unai Emery latasi suoraan totuuden: ”Ei enää saumaa mestaruuteen”
- Hämmentävä ottelu Valioliigassa – tuomari katosi kesken pelin, Aston Villalle täysi katastrofi
- Mestaruussarjan seura solmi ennätyskaupat – riidoissa ollut hyökkääjä lähtee isolla summalla
- Hämmentävä ottelu Valioliigassa – tuomari katosi kesken pelin, Aston Villalle täysi katastrofi
- Raivo repesi Englannissa: Uefa vuoti Valioliigan seurojen taloustietoja – Chelsea teki ennätysmäiset tappiot
- Mestarien liigan neljännesvälieräparit arvottu
- Lähde: Liverpool-pelaaja pettynyt rooliinsa – harkitsee lainasiirtoa muihin maisemiin
- Surkea tulos – Unai Emery latasi suoraan totuuden: ”Ei enää saumaa mestaruuteen”
- Toimittaja: Jesse Lingard löysi uuden seuran
- Mestaruussarjan seura solmi ennätyskaupat – riidoissa ollut hyökkääjä lähtee isolla summalla
- West Ham teki isot tappiot – seuran pakko myydä pelaajia
- Eurooppa-liigan neljännesvälieräparit arvottu – tässä Aston Villan ja Nottingham Forestin vastustajat
- Valioliigassa pamahti iso päävalmentajasopimus