Britannian rikkaimpiin henkilöihin kuuluva Sir Jim Ratcliffe tulee tekemään tarjouksen Manchester Unitedin ostamisesta, kun Glazerien perhe asettaa seuran virallisesti myyntiin, kertoo The Telegraph.

Seuran kannattajana tunnettu miljardööri lähestyi nykyisiä amerikkalaisomistajia jo elokuussa, myyntihuhujen käynnistyttyä kesällä. Tuolloin hän kuitenkin lopulta ilmoitti, ettei kauppoja näytä syntyvän.

Pohatta varoo omasta kannattajuudestaan huolimatta maksamasta seurasta liikaa – Glazerien huhutaan haluavan kaupasta noin viisi miljardia puntaa. Ratcliffe on todennut aina asettavansa bisneslogiikan intohimojen edelle.

Ratcliffen, joka omistaa myös Ligue 1 -seura OGC Nicen, nimi on mainittu useaan otteeseen United-kannattajien Glazereita vastaan suuntamien protestien yheydessä.

Ratcliffen petrokemikaaliyritys Ineos, joka virallisesti omistaa nizzalaisseuran, on mukana myös Formula 1:n ja maantiepyöräilyn maailmoissa. Jalkapallopuolelta ryppääseen kuuluu myös sveitsiläinen Lausanne.