Manchester United voitti tiistaina Bournemouthin kotikentällään 3-0 Valioliigassa.

United otti pelin alusta asti hallintaansa, mutta sillä oli alkuun vaikeuksia päästä potentiaalisille maalipaikoille.

Kotijoukkue sai kuitenkin ponnisteluistaan palkinnon 23. minuutilla. Christian Eriksenin kierteinen vapaapotku tavoitti etualueelta Casemiron, joka ohjasi pallon suoraan ilmasta jalallaan sisään.

Manchesterilaiset joutuivat tekemään ensimmäisen vaihtonsa jo hieman ennen taukovihellystä. Vähälle peliajalle jäänyt Donny van de Beek oli pitkästä aikaa Unitedin avauksessa, mutta hän loukkaantui epäonnisesti, kun Bournemouthin Marcos Senesi osui palloon liukuessaan häntä voimalla kintuille. Hollantilaispelaajan jalka näytti taittuvan ikävästi, ja hänen paikkansa kentällä otti Alejandro Garnacho.

Tauolle mentäessä Manchester Unitedille oli kirjattu viisi maalintekoyritystä ja Bournemouthille kaksi.

Toista puolikasta oli takana vajaat viisi minuuttia, kun United tuplasi johtonsa. Luke Shaw käynnisti hyökkäyksen pitkällä kuljetuksellaan ja pääsi lopulta itse viimeistelemään Garnachon syötöstä maalin.

United paketoi ottelun lopullisesti, kun kellossa oli 86 minuuttia. Shaw lähetti upean pitkän syötön linjan taakse Bruno Fernandesille, joka jatkoi pallon maalin edustalle, eikä Marcus Rashfordin tarvinnut kuin siirtää peliväline lähietäisyydeltä verkkoon.

Manchester United jatkaa voitostaan huolimatta Valioliigassa neljäntenä, mutta se nousi tiistain tulosten myötä tasapisteisiin kolmantena majailevan Newcastlen kanssa, joka on pelannut ottelun enemmän. Bournemouth jatkaa sarjassa 15. sijalla, kahden pisteen päässä putoamisviivasta.

Valioliiga 3.1.

Arsenal – Newcastle 0-0
Everton – Brighton 1-4
Leicester – Fulham 0-1
Man United – Bournemouth 3-0

Valioliigan sarjataulukko