Erik ten Hag antoi perustelut yllättävälle hyökkääjähankinnalleen: ”Hänen profiilillaan sitä ei aina odota”
Erik ten Hag on perustellut Wout Weghorstin hankintaa Manchester Unitedin hyökkäykseen.
30-vuotias Hollannin maajoukkuehyökkääjä saapuu Old Traffordille Burnleysta loppukauden mittaisella lainasopimuksella.
Weghorst purki ennen siirtoa lainansa Turkissa Besiktasin kanssa.
Ten Hag uskoo Unitedin kannattajien yllättyvän iloisesti Weghorstista. Hollantilainen on seurannut maanmiestään pidemmän aikaa.
– Hän tuo meille erityyppisten hyökkääjän, jota meillä ei vielä ole. Olen tuntenut hänet pitkään ja seurannut eri sarjoissa, ten Hag kommentoi Weghorstin hankintaa lehdistölle.
– Hän on boksipelaaja, joka pystyy pelaamaan myös vastaiskupeliä. Hänen profiilillaan sitä ei aina odota, mutta hän on todella hyvä pelaaja vastahyökkäyksiin. Olen nähnyt erityisesti Bundesliigassa monia maaleja vastaiskuista, joissa hän oli hyvin tehokas.
Ten Hag uskoo Weghorstin voivan tuoda joukkueeseen myös muita kuin pelillisiä apuja.
– Minä en koskaan etsi pelaajia vain heidän teknisten kykyjensä vuoksi. Katson aina heitä myös ihmisinä ja persoonina. Uskon hänen voivan tuoda voittavalla asenteellaan lisäyksen meille.
LUE MYÖS!
- Mikel Arteta sabotoi Arsenalin valmistautumista harjoituskaudella – tässä syy
- Mikel Arteta yllättyi Gabriel Jesusin kommenteista: ”Joskus sinun on oltava paha poliisi”
- Virallista: Newcastle-tähti teki pitkän jatkosopimuksen
- Valtava kuorma ei haittaa Arsenalin avainpelaajaa: ”Olen osoittanut pystyväni tähän”
- Manchester United järjesti murskajaiset Mestarien liigassa – Michael Carrick kertoi mielipiteensä joukkueen alkukaudesta
- Brighton maksoi lähes 30 miljoonaa euroa Allsvenskan-pelaajasta – valmentaja kertoi haastavasta alkukaudesta
- Ylivoimaisen voittajan on helppo hymyillä – Man United jyräsi vastustajansa Azerbaidžanista
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Ayyoub Bouaddi vannoo Rodrin nimeen
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle