Virallista! Aston Villa sopuun hyökkääjän siirrosta – huippulupausta verrattu Romelu Lukakuun
Aston Villa on vahvistanut, että se on päässyt Chicago Firen kanssa yhteisymmärrykseen hyökkäääjä Jhon Duránin siirrosta Valioliigaan.
Siirron toteutuminen edellyttää, että pelaaja käy Villan lääkärintarkastuksessa, sopii diilinsä henkilökohtaisista ehdoista ja saa tarvittavan työviisumin.
Kolumbian A-maajoukkueessa kolmesti esiintynyt Durán, 19, on pelannut Chicago Firessa 28 ottelua tehden niissä yhteensä kahdeksan maalia ja syöttäen kuusi.
Athleticin mukaan Aston Villa on maksamassa Duránista 16,6 miljoonan euron siirtokorvauksen, joka voi nousta vielä 3,7 miljoonalla eurolla erilaisten bonusten myötä.
Duránia on verrattu nopeutensa ja 185-senttisen vartensa takia Romelu Lukakuun, ja hänet on aiemmin yhdistetty huhuissa myös Chelseaan ja Liverpooliin.
LUE MYÖS:
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Liverpoolin avainpelaaja jäi ilman jatkosopimustarjousta: ”Tulin siitä todella surulliseksi”
- Jamie Carragher: Erling Haalandia pidetään tulevaisuudessa kaikkien aikojen parhaana maalintekijänä
- Manchester Unitedin legenda ylisti huippulupausta: ”Eräänlainen sukupolvitalentti”
- Wayne Rooney ei usko Michael Carrickin kommentteja: ”Hänen on sanottava tietyt asiat julkisuudessa”
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Lähde: Fulham-luotsi potku-uhan alla
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Manchester Unitedin legenda ylisti huippulupausta: ”Eräänlainen sukupolvitalentti”
- Wayne Rooney ei usko Michael Carrickin kommentteja: ”Hänen on sanottava tietyt asiat julkisuudessa”
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”