Lehdet: Mason Greenwood ei pelaa Man Unitedille tällä kaudella

Englantilaislehdet Mirror ja Daily Star tietävät kertoa, ettei Mason Greenwood pelaa Manchester Unitedille ainakaan tällä kaudella, sillä seuran sisäisen tutkimuksen hyökkääjän tulevaisuudesta odotetaan kestävän vielä useita kuukausia.
Aiemmin tässä kuussa syyttäjälaitos luopui kaikista Greenwoodia vastaan nostetuista syytteistä. Hänen oli määrä astua oikeuteen marraskuussa väitetystä raiskausyrityksestä ja naisen pahoinpitelystä. Syytteistä kuitenkin luovuttiin sen jälkeen, kun avaintodistajat vetäytyivät ja uusia todisteita tuli esiin.
Seura vahvisti 2. helmikuuta, että se aikoo suorittaa vielä oman tutkimuksensa Greenwoodin suhteen. 21-vuotiaalla laitahyökkääjällä, joka ei ole pelannut Unitedissa sitten viime vuoden tammikuun, ei ole pääsyä Erik ten Hagin miehistöön ennen kuin tutkimus on käyty läpi ja päätös pelaajan tulevaisuudesta tehty.
Uudet lehtitiedot kertovat, että sisäinen tutkinta voi jatkua vielä useita kuukausia, minkä vuoksi Greenwoodin mahdollisuudet palata Unitedin miehistöön ennen kauden päättymistä 28. toukokuuta ovat hyvin heikot. Seura haluaa edetä varovaisesti, eikä sillä siksi ole kiire tehdä päätöstä hänen tulevaisuudestaan seurassa.
United aikoo haastatella Greenwoodia selvittääkseen hänen versionsa tapahtumista, minkä lisäksi se aikoo hankkia asiantuntijoita arvioimaan hänen henkistä ja fyysistä tilaansa tarkastellakseen tilannetta urheilullisesta näkökulmasta.
Greenwoodilla on seuran kanssa kesäkuuhun 2025 asti ulottuva sopimus. Vaikka Englannin maajoukkuemies on ollut pelikiellossa siitä lähtien, kun syytteet tulivat reilu vuosi sitten ilmi, maksetaan hänelle edelleen 100 000 punnan viikkopalkkaa täysimääräisesti.
Unitedin akatemiasta ykkösjoukkueeseen ponnistanut Greenwood on tehnyt seuralle 35 maalia 129 otteluun.
LUE MYÖS!
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Tottenham on kiinnostunut Manchester Unitedin maalivahdista
- Beşiktaşin valmentajalta omituinen lausunto Dele Allista
- Manchester Unitedista tulossa ME-tarjous
- Man Unitedin parjattu hankinta vastasi kriitikoilleen: ”Se osoittaa, että minuun luotetaan”
- Arsenalin huippulupaus saa neuvoja Thierry Henrylta ja mättää maaleja lainaseuralleen: ”Olen varmasti herättänyt huomiota”
- Arsenalista tuttu Mesut Özil lopetti uransa
- Avainpelaaja palaamassa viimein Chelsean vahvuuteen – Potter: ”Meidän on kontrolloitava hänen tilannettaan mahdollisimman paljon”
- Kepa Arrizabalaga kävi läpi vaikeita aikoja kahden vuoden ajan – nousi takaisin Chelsean ykkösvahdiksi: ”Minun piti hyväksyä se tilanne”
- Espanja yritti houkutella Manchester Unitedin nuoren tähden maajoukkueeseensa: ”Hän oli hyvin selväsanainen”
- Lehti: Manchester United Napoli-kärjen kintereillä – ei siirry alle 150 miljoonalla eurolla
- Beşiktaşin valmentajalta omituinen lausunto Dele Allista
- Manchester Unitedista tulossa ME-tarjous
- Tottenham on kiinnostunut Manchester Unitedin maalivahdista
- Man Unitedin parjattu hankinta vastasi kriitikoilleen: ”Se osoittaa, että minuun luotetaan”
- Arsenalin huippulupaus saa neuvoja Thierry Henrylta ja mättää maaleja lainaseuralleen: ”Olen varmasti herättänyt huomiota”
- Times: Tottenham asetti Harry Kanelle hintalapun
- ”Hän on ollut FaceTimessa Kim Kardashianin kanssa” – maajoukkuetoverilta hervotonta kuittailua Arsenal-tähdelle
- Espanja yritti houkutella Manchester Unitedin nuoren tähden maajoukkueeseensa: ”Hän oli hyvin selväsanainen”
- Tottenham-tähti puhui Antonio Conten poikkeuksellisen tylystä ulostulosta: ”Me olemme kaikki nähneet sen”
- Arsenalista tuttu Mesut Özil lopetti uransa