Manchester United kukisti Leicesterin sunnuntaina Valioliigassa 3-0. Lue lisää täältä.

David De Gealle kyseessä oli erityinen ottelu. De Gea nimittäin piti 180. nollapelinsä Manchester Unitedin paidassa, ja nousi siten seuran kaikkien aikojen nollapelitilaston jaetulle ykkössijalle. De Gea on nyt pitänyt yhtä monta nollapeliä Manchester Unitedissa kuin legendaarinen Peter Schmeichel.

Espanjalaisvahti on torjunut Manchester Unitedin ykkösmaalivahtina jo yli 11 vuoden ajan. De Gea siirtyi Atléticosta Manchester Unitediin kesällä 2011, ja on siitä lähtien pitänyt paikkansa joukkueen ykköstorjujana.

32-vuotias De Gea on vuosien saatossa edustanut Manchester Unitedia 521 ottelussa. De Gea voitti Manchester Unitedin kanssa Valioliigan mestaruuden keväällä 2013.

De Gean sopimus seuran kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen. Osapuolet eivät ole toistaiseksi allekirjoittaneet jatkosopimusta.

Manchester United

@ManUtd
🌟 RECORD EQUALLED 🌟

@D_DeGea x @PSchmeichel1

#MUFC