Mason Mountin sopimus Chelsean kanssa päättyy ensi kauden jälkeen.

Chelsean ja seuran oman kasvatin jatkosopimusneuvottelut ovat jäissä. Neuvottelut päättyivät hiljattain tuloksettomina. Osapuolten on määrä jatkaa niitä kuluvan kauden jälkeen, mutta jos yhteisymmärrystä ei silloinkaan synny, on Mountin määrä vaihtaa maisemaa.

Kuusivuotiaana Chelsean organisaatioon liittynyt Mount on pelannut seuran edustusjoukkueessa vajaan neljän vuoden ajan.

Chelsea ei aio luopua Mountista ilmaiseksi reilun vuoden päästä. The Athleticin saamien tietojen mukaan Chelsea on jo suunnitellut asettavansa Mountille noin 80 miljoonan euron hintalapun kesän siirtoikkunaan.

The Athletic kertoo Liverpoolin olevan tosissaan Mountin kintereillä. Mount on herättänyt Liverpoolin valmennus- ja seurajohdon kiinnostuksen. Liverpoolissa on jo keskusteltu siitä, millaisen sopimustarjouksen seura aikoo tehdä Mountille. Chelsea tiedostaa Liverpoolin kiinnostuksen ja pitää sitä normaalina.

Mount on alle 100 000 euron viikkopalkallaan yksi Chelsean edustusjoukkueen pienipalkkaisimmista pelaajista.