Tottenham-fanit buuasivat oman topparinsa ulos kentältä – ”En ole ikinä nähnyt tällaista”

Tottenhamin kapteeni Hugo Lloris on pettynyt siihen, miten kannattajat kohtelivat toppari Davinson Sánchezia lauantain kotiottelussa Bournemouthia vastaan.
Sánchez, 26, vaihdettiin avausjaksolla kentälle loukkaantuneen Clément Lenglet’n tilalle, mutta hänen illastaan muodostui ikimuistoinen täysin väärällä tavalla.
Kolumbialaistoppari seurasi aitiopaikalta Bournemouthin kahta ensimmäistä maalia ja oli osasyyllinen varsinkin niistä jälkimmäiseen. Pallonriistoa yrittäessään Sánchez tökkäsi rangaistusalueella pelivälineen suoraan Bournemouthin Dominic Solankelle, joka vei vieraat johtoon.
Vaikka Sánchez oli tullut vaihdosta kentälle, hänet otettiin takaisin vaihtoon jo 58. minuutilla, kun hänen tilalleen vaihdettiin hyökkääjä Arnaut Danjuma. Sánchezin surullinen iltapuhde kesti vain 23 peliminuuttia.
Tottenhamin kannattajat säestivät Sánchezin matkaa vaihtopenkille äänekkäin buuauksin. Katsomosta kuului myös sarkastisia aplodeja topparille, joka oli silminnähden todella allapäin.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Spursin tolppien välissä pelannut Lloris sanoi, että hän ei ole koskaan nähnyt joukkuekaveriaan kohdeltavan samalla tavalla.
– Se (buuaaminen) alkoi jo aiemmin, silloin kun hän tuli kentälle. En ole ikinä nähnyt tällaista urallani, kommentoi Lloris beIN Sportsille.
– Minun käy kovasti sääliksi Davinsonia. Hän on joukkuekaverini ja ystäväni ja hän on taistellut tämän seuran eteen monta, monta vuotta.
– Se on vain surullista. Tämä on surullinen tarina seuran, kannattajien ja pelaajan kannalta. Tällaista ei halua nähdä jalkapallossa.
Tottenhamin väliaikaisvalmentaja Cristian Stellini sanoi, että hän otti Sánchezin takaisin penkille taktisista syistä.
– Minä otan vastuun päätöksistäni. Minusta [avausjaksolla] oli liian aikaista ottaa peliin uusi hyökkääjä, koska olimme 1-0-johdossa.
– Tappiotilanteessa ajattelin, että nyt on Davinsonin aika tulla vaihtoon. Se oli vain taktinen päätös.
– Meidän on tuettava häntä, koska se oli vaikea hetki hänelle ja myös joukkueelle.
Sánchezin tilalle vaihdettu Danjuma toi Tottenhamin tasoihin 88. minuutilla, mutta Dango Ouattara ratkaisi 3-2-vierasvoiton Bournemouthille 95. minuutilla.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Newcastle löysi korvaajan Alexander Isakille – seuraennätys vaaditaan siirron toteutumiseksi
- Valioliigan kriisiseura vahvistamassa rivejään Monacon keskikenttälupauksella
- Brittilehti: Alexander Isak kertoi päätöksensä Newcastle-johdolle tapaamisessa maanantaina
- Crystal Palace yrittää korvata Eberechi Ezen kahdella hankinnalla
- Newcastle-kapteeni kommentoi nyt Alexander Isakin tilannetta
- Espanjalaislähde: Chelsea tarjonnut 50 miljoonaa Barca-tähdestä
- Kobbie Mainoo valmis jättämään Manchester Unitedin
- Bayer Leverkusenin avainpelaaja haluaa siirtyä Arsenaliin – pääsi yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- AS: Crystal Palace kiinnostui Englannin maajoukkuepelaajasta – jäämässä La Ligaan
- Chelsean hyökkääjä valmis siirtymään Bayern Müncheniin – neuvottelut käynnissä
- Jamie Carragher tylynä: kaksi Liverpool-pelaajaa aloittanut kauden surkeasti
- Alan Shearer haukkui Newcastlen pelaajan lyttyyn: ”Miten typerä taklaus”
- Newcastle ja Liverpool järjestivät hurjan näytöksen – 16-vuotias sensaatio ratkaisi
- Chelsean hyökkääjä valmis siirtymään Bayern Müncheniin – neuvottelut käynnissä
- Kobbie Mainoo valmis jättämään Manchester Unitedin
- Bayer Leverkusenin avainpelaaja haluaa siirtyä Arsenaliin – pääsi yhteisymmärrykseen sopimuksesta
- AS: Crystal Palace kiinnostui Englannin maajoukkuepelaajasta – jäämässä La Ligaan
- Gary Neville haukkui Man Unitedin jättihankinnan: ”Kaukana täydestä kunnosta”
- Rasmus Højlund lähellä lainasiirtoa Italiaan
- Adrien Rabiot herättää kiinnostusta Valioliigassa