Fabrizio Romano: Valioliigan suurseurat maailmanmestarin kintereillä – jättämässä nykyisen seuransa kesällä
Alexis Mac Allister nousi koko jalkapalloilevan maailman tietoisuuteen viimeistään marras-joulukuussa, kun Argentiina voitti maailmanmestaruuden Qatarissa.
Keskikenttäpelaaja pelasi mallikkaan turnauksen ja oli johdattamassa Argentiinaa maailmanmestariksi.
Seuratasolla Brightonia edustava Mac Allister kuuluu joukkueensa ehdottomaan parhaimmistoon. Brighton on parhaillaan seitsemäntenä Valioliigassa, mutta on pelannut kaksi ottelua vähemmän kuin sarjataulukossa edellä olevat Aston Villa ja Tottenham. Brighton taistelee siten edelleen tosissaan paikasta ensi kauden Mestarien liigaan.
24-vuotiaan Mac Allisterin odotetaan poistuvan Brightonista kuluvan kauden jälkeen.
Mac Allisterin sopimus Brightonin kanssa päättyy kesällä 2025, joten Brighton voi saada hänestä vielä todella merkittävän siirtosumman. Mac Allisterin isä on todennut julkisuudessa, että siirto on todennäköisin vaihtoehto kesällä.
Fabrizio Romanon saamien tietojen mukaan Mac Allister pitää edustajineen kesäsiirtoa satavarmana. Romanon mukaan ainakin Liverpool ja Manchester United ovat maailmanmestarin kintereillä. Seurojen on määrä keskustella pian Mac Allisterin edustajien kanssa. Liverpoolin on tarkoitus esitellä projektinsa Mac Allisterille seuraavien päivien aikana.
Myös Chelsea on osoittanut kiinnostuksensa Mac Allisteria kohtaan, mutta ei pidä pelaajaa ykkössiirtokohteenaan kesällä.
LUE MYÖS:
- Enzo Marescalla hirtti kiinni: ”Jauhetaan yhdestä tilanteesta, kun me pelasimme kymmenellä”
- Tottenham-hylkiö löysi uuden seuran
- Manchester United menettämässä superlupauksensa Espanjaan – Barcelona ja Real Madrid molemmat perässä
- Liverpool pelaa tahmeaa alkukautta – Jamie Carragher syyttää pelaajia: ”Olleet todella heikkoja jo pitkään”
- Tottenhamin Roberto De Zerbiltä uhmakasta puhetta: ”Tulemme takomaan maaleja ja voittamaan”
- Gianluigi Donnarumma: Isot muutokset eivät vaikuta Man Cityn tavoitteisiin – ”En pidä siitä sanasta”
- Nähdäänkö Arsenalin superlupaus jo Valioliigassa? – Näin Mikel Arteta vastasi
- Uusi ennätys rikki – Max Dowman, 16, teki kaksi maalia liigacupissa
- Espanjassa noustiin Bobby Charltonin historiallisiin lukemiin
- Man Unitedille raju uutinen – iso menetys uhkaa
- Uusi ennätys rikki – Max Dowman, 16, teki kaksi maalia liigacupissa
- Man Unitedille raju uutinen – iso menetys uhkaa
- Jamie Carragher nimesi Valioliiga-historian parhaat wingbackit
- Lähde: Kaksi suurseuraa Arsenalin laitahyökkääjän perässä
- Romano: tässä on Yves Bissouman uusi seura
- Alan Shearer Bruno Fernandesin tempusta: ”Se oli säälittävää”
- Espanjassa noustiin Bobby Charltonin historiallisiin lukemiin
- James Milner palaa Liverpooliin – tässä roolissa
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- Liverpool-luotsi Andoni Iraola: Ymmärrän kannattajien turhautumisen
