Man Unitedin pelaajalegenda varoittaa seuraa ostamasta Harry Kanea: ”On ajateltava pitkälle”

Manchester Unitedin topparilegenda Nemanja Vidić uskoo, että seuran pitäisi keskittyä Tottenhamin Harry Kanen sijasta muihin hyökkääjävaihtoehtoihin.
Uutisoimme tällä viikolla Telegraphin tietojen pohjalta, että United on ryhtynyt selvittämään, mitä Kanen, 29, hankkiminen tämän kesän siirtoikkunassa vaatisi.
Englannin maajoukkuekapteenin ja Spursin sopimus on voimassa enää ensi kauden, jonka jälkeen hän voi lähteä Tottenhamista ilmaiseksi, ellei uutta diiliä synny.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Manchester Unitedia vuosina 2006-2014 edustanut Vidić, 41, sanoo, että hänen ex-seuransa pitäisi keskittyä etsimään ykköskärki, joka voisi johtaa Unitedin hyökkäyslinjaa vuosien ja vuosien ajan. Kolmekymppisiään kesällä juhliva Kane ei hänen mielestään sovi siihen profiiliin.
– En ostaisi hyökkääjää, jos en olisi sataprosenttisen varma. Kuinka paljon hän maksaa? Kuinka vanha hän on? Hän (Kane) on ollut huippuhyökkääjä viimeisten kymmenen vuoden ajan ja hän tulee varmasti tekemään maaleja, mutta suosisin ehdottomasti muita vaihtoehtoja, kommentoi Vidić Rio Ferdinandin YouTube-kanavalla.
– Mitä tahansa muita vaihtoehtoja onkin, suosin niitä. On olemassa tapa saada hyökkääjä moneksi vuodeksi. Seuran on ajateltava pitkälle, on löydettävä pelaajia, jotka ovat 23- tai 24-vuotiaita. Heidän pitää pysyä siellä seitsemän vuotta. Varsinkin kun puhutaan joukkueen sydämestä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Joukkuetoveri: Arsenalin kesähankinta on maailman paras puolustava keskikenttäpelaaja
- Tottenham käänsi katseensa kohti Aston Villan tähteä – siirtoa pidetään miltei mahdottomana
- Valioliigaseurat kiinnostuneet PSG:n keskikenttäpelaajasta
- AC Milan myi laitahyökkääjänsä Valioliigaan
- Chelsean omistava yhtiö hankkii Brightonin pelaajan – lähettää aluksi Ranskaan, luvassa paluu Englantiin
- Chelsea myy puolustajansa La Ligaan – hintalappu voi nousta lähes 30 miljoonaan euroon
- Athletic: Brentford hylkäsi taas Newcastlen tarjouksen Yoane Wissasta
- Arsenal ryöväämässä jättihankinnan Tottenhamin nenän edestä
- Luottopuolustaja solmimassa jatkosopimuksen Manchester Cityn kanssa
- Yllätyskäänne siirtomarkkinoilla – Christopher Nkunku saattaa palata vanhaan seuraansa
- Arsenal ryöväämässä jättihankinnan Tottenhamin nenän edestä
- Sky: Crystal Palace hankkimassa korvaajan Eberechi Ezelle – hintalappu 37 miljoonaa euroa
- Athletic: Brentford hylkäsi taas Newcastlen tarjouksen Yoane Wissasta
- Yllätyskäänne siirtomarkkinoilla – Christopher Nkunku saattaa palata vanhaan seuraansa
- Kai Havertz loukkasi polvensa – Arsenal etsii uutta hyökkääjää
- Manchester City asetti hintalapun topparilleen
- Chelsea myy puolustajansa La Ligaan – hintalappu voi nousta lähes 30 miljoonaan euroon
- AC Milan myi laitahyökkääjänsä Valioliigaan
- Luottopuolustaja solmimassa jatkosopimuksen Manchester Cityn kanssa
- Douglas Luiz palaamassa Valioliigaan