Christopher Nkunku siirtyy RB Leipzigistä Chelseaan.

Chelsea vahvisti tiistaina Nkunkun allekirjoittavan kuusivuotisen sopimuksen seuran kanssa. Siirto oli jo pitkään käytännössä kuin julkinen salaisuus. Nkunku kävi viime syksynä Chelsean lääkärintarkastuksessa.

Chelsea maksaa Nkunkusta noin 60 miljoonaa euroa RB Leipzigille.

Nkunku, 25, edusti RB Leipzigiä neljän vuoden ajan. Nkunku voitti RB Leipzigin kanssa kahdesti Saksan Cupin mestaruuden.

Monipuolinen hyökkääjä on iskenyt hurjia tehoja viime vuosina. Viimeisen kahden kauden aikana Nkunku on tehnyt 88 ottelussa yhteensä 58 maalia ja antanut 29 maalisyöttöä.

– Olen todella onnellinen liittyessäni Chelsean riveihin. Chelsea teki paljon saadakseen minut tänne ja odotan innolla tapaavani valmentajan ja joukkuetoverini. Haluan näyttää Chelsean kannattajille, mitä kykenen tekemään kentällä, Nkunku totesi seuran tiedotteessa.

Chelsea FC

@ChelseaFC
Nkunku is a Blue! 🔵