Tottenhamin päävalmentaja otti kantaa Harry Kanen siirtosaagaan

Harry Kanen sopimus Tottenhamin kanssa päättyy ensi kesänä.
Timesin mukaan Kane on päättänyt olla allekirjoittamatta jatkosopimusta Tottenhamin kanssa. Se tarkoittaa sitä, että joko Tottenham myy Kanen tänä kesänä tai kärki vaihtaa maisemaa vapaana agenttina ensi kesänä.
Bayern München on ollut jo pitkään toden teolla Kanen kintereillä, mutta Tottenham ei ole suostunut myymään pelaajaansa. Timesin mukaan Tottenham on hylännyt Bayernin 80 miljoonan euron tarjouksen Kanesta.
Tottenhamin päävalmentaja Ange Postecoglou otti kantaa Kanen tilanteeseen lehdistötilaisuudessaan. Postecoglou haluaa ratkaisun siirtosaagaan pian.
– Emme halua olla tässä tilanteessa liian pitkään. En usko sen olevan hyvästä kenellekään. Ei Harrylle tai seurallekaan. En tosin halua asettaa mitään tiettyä ajankohtaa, jolloin tämän on päätyttävä, koska se vain lisäisi painetta entisestään. Haluat näiden asioiden tapahtuvan oikeista syistä.
Todellisuus on se, että hän on sopimuksen alainen pelaaja seurassamme. Kyse ei ole siitä, että hän sopimuksensa olisi päättymässä ja hänen pitäisi tehdä sen vuoksi päätös. Kanen sopimus kattaa vielä ensi kauden. En ole rauhassa asian suhteen, mutta en aseta hänelle tai muillekaan enempää paineita. En kuitenkaan usko, että kukaan meistä haluaa tämän tilanteen jatkuvan pitkään.
LUE MYÖS
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Wilfried Zaha onnistui Old Traffordilla – Valioliigaseurat Mestarien liigassa tasatilanteissa
- Riittääkö termi ”nolo” kuvaamaan tätä? Valioliiga julkisti Liverpoolin maalin hylkäämiseen johtaneen VAR-keskustelun
- Pep Guardiola vertasi nykyjalkapallon tilannetta pikaruokaan: ”Luuletteko että meillä on aikaa prosesseihin?”
- Pep Guardiola lähettää Rodrin avaukseen – toipilaskaksikko myös Leipzigiin
- Arsenal joutunee Pohjois-Ranskassa kuumaan paikkaan – viranomaiset ottavat Mestarien liiga -illan tosissaan
- Sky: Jadon Sancho lähtee Man Unitedista tammikuun siirtoikkunassa
- Lähde: Valioliigan kuljetuskuningas useaksi viikoksi sivuun – Englannin A-maajoukkue tarvitsee korvaajan?
- Ihmeiden aika ei ole ohi! Lontoon liepeiltä hämmentävä sopimusuutinen
- Manchester Unitedissa epäonnistunut Wilfried Zaha ei pelkää paluuta Old Traffordille – ”En halunnut urani kuolevan”
- Athletic: Liverpool-tähti sivussa maajoukkuetaukoon saakka
- Zlatan Ibrahimovic kyseenalaistaa Erik ten Hagin pätevyyden – ”Mistä tällä valmentajalla on kokemusta?”
- Tottenham-Liverpool -ottelun jälkipyykki ei vielä pesty – isosta tuomiosta valitus
- Sir Jim Ratcliffe muuttamassa mielensä Manchester Unitedista
- Riittääkö termi ”nolo” kuvaamaan tätä? Valioliiga julkisti Liverpoolin maalin hylkäämiseen johtaneen VAR-keskustelun
- Manchester Unitedissa epäonnistunut Wilfried Zaha ei pelkää paluuta Old Traffordille – ”En halunnut urani kuolevan”
- Athletic: Liverpool-tähti sivussa maajoukkuetaukoon saakka
- Chelsea tyrmäsi Fulhamin salamamaaleilla – Mykhaylo Mudryk onnistui viimein
- Ihmeiden aika ei ole ohi! Lontoon liepeiltä hämmentävä sopimusuutinen
- Chelsean jättihankinta avasi viimein maalitilinsä – Mauricio Pochettino kehui suojattiaan: ”Ei ole helppo sopeutua”
- Liverpool vaatii saada kuulla VAR-keskustelun lauantain skandaaliottelusta