Mauricio Pochettino täräyttää: jättihankinnoilla ei ole oikotietä kentälle
Chelsea on vahvistanut joukkuettaan innolla. Se on ostanut kesällä pelaajia noin 394 miljoonalla eurolla, joista viimeisimpänä hankintana Roméo Lavia liittyi ryhmään perjantaina. Moisés Caicedo oli tullut Lontooseen muutamaa päivää aiemmin vähintään 116 miljoonan euron kaupassa.
Chelsean manageriksi täksi kaudeksi palkattu Mauricio Pochettino muistuttaa, että kannattajien on turha odottaa, että hintalapuilla olisi vaikutusta peluutukseen.
– Pelaajilla on selvä idea siitä, että heidän pitää kamppailla paikastaan [avauksessa], ja sitten se on valmentaja, joka päättää, ketkä ovat parhaita kuhunkin peliin, Pochettino sanoi toimittajille perjantain lehdistötilaisuudessa.
– Ei se mene niin, että hankimme pelaajan ja käytämme paljon rahaa, ja sitten he olisivat taattuja [avauskokoonpanon pelaajia]. En sano Moisesille tai Lavialle: ”Olitpa sitten hyvä tai huono, sinä [saat] pelata.”
– Lahjakkaiden pelaajien, pelaajien, joihin seura käyttää rahojaan, pitää näyttää joka päivä, että he ansaitsevat pelata.

Viimeinen vuosi uusien uusien omistajien alaisuudessa on poikinut Chelseassa mammuttisopimuksia. Joukkueeseen on tämän vuoden puolella liittynyt 11 pelaajaa, jotka voivat jatkaa seurassa aina 2030-luvulle saakka.
– Työni on olla reilu jokaista kohtaan. Jos kiinnittää pelaajan kahdeksanvuotisella sopimuksella, eikä hän sen jälkeen juokse, osallistu [mihinkään tai] omistaudu [joukkueelle], pelaako hän? Se on työtämme. Se on meidän arvioitavissa.
– Minulla on omistajan tuki. Minulla on urheilutoimenjohtajan tuki, vielä. Heidän pitää luottaa [valmennuksen] näkemykseen. Ihmiset sosiaalisessa mediassa eivät päätä [asioista], vaan me.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tottenham-pelaaja vakuuttaa: Joukkue kääntää kurssinsa – ”Et voi sanoa, etteikö meillä olisi tarpeeksi hyviä pelaajia…”
- Toimittaja: Nottingham Forest ei aio käyttää hyökkääjänsä kallista osto-optiota
- Liverpooliin siirtyvä toppari joutuu leikkaukseen
- Julian Nagelsmann kertoi mielipiteensä Liverpool-pelaajasta: ”Tilanne oli todella vaikea”
- Vakavasta auto-onnettomuudesta kuntoutunut Michail Antonio löysi uuden seuran
- Arsenalin Calafiori vihjasi paluusta entiseen seuraansa: “Haluaisin palata Romaan”
- Fantasy Premier League: GW 29 – kuka kapteeniksi?
- Arsenalin puolustaja myöntää jännityksen mestaruusjahdissa
- Valioliigan somejulkaisu meni yli rajan – Tottenham vaati poistamista
- Athletic: Arsenal-valmentajan tilipussi karttuu jokaisesta erikoistilannemaalista
- Arsenalin Calafiori vihjasi paluusta entiseen seuraansa: “Haluaisin palata Romaan”
- Valioliigan somejulkaisu meni yli rajan – Tottenham vaati poistamista
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Valioliigan pelillisestä trendistä: ”Jalkapallosydämeni ei pidä siitä”
- Athletic: Arsenal-valmentajan tilipussi karttuu jokaisesta erikoistilannemaalista
- Fantasy Premier League: GW 29 – kuka kapteeniksi?
- Patrick Vieira kertoi mielipiteensä Arsenalin pelitavasta: ”Olen hieman pettynyt, mutta…”
- Arsenalin puolustaja myöntää jännityksen mestaruusjahdissa
- Taas punainen kortti – Chelsea-luotsi pettyi pelaajiinsa: ”Tämä ei ole hyväksyttävää”
- Arne Slot otti kantaa loukkaantuneena olevan Florian Wirtzin tilanteeseen
- Bruno Fernandes kertoi, mistä Man United on kärsinyt tällä kaudella