Crystal Palace on vahvistanut hankkineensa maalivahti Dean Hendersonin Manchester Unitedista.

Athleticin mukaan Palace maksaa veräjänvartijasta alustavasti 17.5 miljoonaa euroa ja mahdollisesti myöhemmin 5.8 miljoonaa euroa bonuksina. Lisäksi United saa osuuden maalivahdin seuraavasta siirtokorvauksesta.

Henderson, 26, on solminut uuden seuransa kanssa viiden viiden vuoden sopimuksen.

Englannin A-maajoukkueessa kertaalleen esiintynyt Henderson on Manchester Unitedin oma kasvatti, joka on pelannut seuran edustusjoukkueessa 29 kertaa.

Hänestä povattiin pitkään seuraajaa Unitedin monivuotiselle ykkösvahdille David de Gealle, mutta espanjalaistorjuja piti lujasti kiinni paikastaan, kunnes hän jätti seuran tänä kesänä. Viime kauden Henderson vietti lainalla Nottingham Forestissa.

Manchester United hankki tänä kesänä uudeksi ykkösvahdikseen André Onanan Internazionalesta, ja hänen kirittäjäkseen ollaan värväämässä Altay Bayindiria, 25, Fenerbahçesta.

Crystal Palace F.C.

@CPFC
Now calling at: Crystal Palace 🚉

Welcome, @deanhenderson ❤️💙

Linkki twiittiin.