Englanti varmisti EM-kisapaikkansa – näin kommentoivat Southgate ja Kane
Englannin päävalmentaja Gareth Southgate uskoo, että hänen joukkueestaan on vielä paljon parempaan.
Southgaten miehistö varmisti tiistaina paikkansa ensi kesän miesten EM-kisoissa kaatamalla Italian kotikentällään 3-1.
Hallitseva Euroopan-mestari siirtyi Wembleylla johtoon Gianluca Scamaccan osumalla, mutta Englanti meni ohi Harry Kanen (2) ja Marcus Rashfordin maaleilla.
Englanti on kunnostautunut viime vuosina karsintojen hirmuna. Se on edennyt neljään edelliseen arvoturnaukseen karsintalohkonsa selkeänä voittajana, eikä se ole hävinnyt kuluvassa karsinnassa vielä yhtään ottelua.
Southgate korosti tiistain voiton jälkeen, kuinka vaikeassa lohkossa Englanti on porskuttanut tappioitta.
– Meidän on varmistettava ensi kuussa, että olemme ykköskorissa. Meidän on voitettava seuraavat kaksi peliämme. Haluamme kontrolloida sitä, sanoi Southgate BBC:n mukaan.
– Meidän on jatkettava rakentamista. Tältä joukkueelta voi odottaa vielä enemmän. Tämä oli vaikein karsintalohko koreihin nähden.
– Ihmiset ovat kritisoineet meitä siitä, ettemme voita tarpeeksi huippujoukkueita, mutta olemme suoriutuneet todella hyvin.
Myös Englannin kapteeni Kane painotti, että karsinnat eivät ole koskaan ole helppo urakka.
– Minusta tuntuu, että välillä saamme karsinnat näyttämään helpolta, joten kunniaa jätkille, koska helppoa se ei ole.
– Meillä oli yksi vaikeimmista lohkoista. Viime vuosina on nähty, kuinka jotkut isot maat ovat jääneet ulos arvokisoista, joten kisapaikan varmistaminen ennen kahta viimeistä kierrosta osoittaa, että olemme oikealla tiellä.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- SER: Marcus Rashfordin tulevaisuudesta lisätietoja
- Thomas Tuchel seuraa loppukauden pelejä stressaantuneena: ”Se on varmasti pelottavaa”
- Manchester Unitedin kasvatti ratkaisi jatkoajalla – Afrikan maa palaa MM-kisoihin 52 vuoden tauon jälkeen
- Nyt se on varmaa: Tottenham paljasti uuden päävalmentajansa
- Brasilian maajoukkuehyökkääjä avautuu halustaan pelata Arsenalissa – ”Jos jumala sen suo”
- Toimittaja: AC Milan -legenda ehdolla Tottenhamin valmennustiimiin
- Nyt tipahti uutta tietoa Tottenhamin päävalmentajaneuvotteluista
- Chelsea-pelaaja latasi suorat sanat seurajohdon ratkaisusta: ”En olisi tehnyt tuollaista päätöstä”
- Missä Mohamed Salah pelaa ensi kaudella? Egyptin maajoukkueen valmentaja kertoi mielipiteensä
- Tottenhamin ex-pelaaja väittää: Seura on hankkinut vääränlaisia pelaajia
- Brasilian maajoukkuehyökkääjä avautuu halustaan pelata Arsenalissa – ”Jos jumala sen suo”
- Nyt se on varmaa: Tottenham paljasti uuden päävalmentajansa
- Toimittaja: AC Milan -legenda ehdolla Tottenhamin valmennustiimiin
- Chelsea-pelaaja latasi suorat sanat seurajohdon ratkaisusta: ”En olisi tehnyt tuollaista päätöstä”
- Putoaako Tottenham? Näin Mauricio Pochettino kommentoi
- Missä Mohamed Salah pelaa ensi kaudella? Egyptin maajoukkueen valmentaja kertoi mielipiteensä
- Liverpool-legendat eivät näe West Ham -tähteä Mohamed Salah’n korvaajana: ”Pidän häntä huippupelaajana, mutta…”
- Chelsea-pelaaja Barcelonan mahdollisesta kiinnostuksesta: ”Olisi vaikea kieltäytyä”
- Declan Rice ja Bukayo Saka jättivät maajoukkueen – Thomas Tuchel kertoi mielipiteensä: ”Ymmärrän, miltä tämä näyttää”
- Tottenhamin ex-pelaaja väittää: Seura on hankkinut vääränlaisia pelaajia
