Liverpool-tähden kidnapattua isää etsitään poliisin ja armeijan voimin – auttamisesta luvattu iso palkkio
Kolumbian viranomaiset tarjoavat isoa palkkiota tiedoista, jotka johtavat Liverpoolin laitahyökkääjän Luis Díazin isän löytämiseen, kertoo BBC.
Diázin, 26, vanhemmat kidnapattiin viime viikolla Kolumbiassa. Pelaajan äiti Cilenis Marulanda löydettiin Barrancasista lauantaina, mutta hänen isänsä on yhä kateissa.
Yli 120 sotilasta ja poliisia etsi sunnuntaina Luis Manuel Díazia Pohjois-Kolumbiassa. Armeija kertoi lausunnossaan, että se oli pystyttänyt tiesulkuja ja käyttänyt isän etsinnöissä kahta moottoroitua joukkoa, miehittämättömiä lentokoneita, helikoptereita ja tutkalla varustettua lentokonetta.
Kolumbian viranomaiset eivät ole antaneet yksityiskohtia raportoidusta kidnappauksesta, mutta paikalliset tiedotusvälineet ovat kertoneet, että moottoripyörillä liikkuvat aseistetut miehet veivät Díazin äidin ja isän huoltoasemalla heidän kotikaupungissaan.
Kolumbian presidentti Gustavo Petro sanoi, että ”kaikki julkiset voimat on otettu käyttöön” Díazin isän löytämiseksi.
Kansallisen poliisin johtaja, kenraali William Rene Salamanca ilmoitti sunnuntaina, että isän löytämiseen johtavista tiedoista on luvassa ”jopa 200 miljoonan peson” (noin 46 000 euron) palkkio.
Valtakunnansyyttäjä Francisco Barbosa kertoi ottaneensa kahdesti yhteyttä Díaziin antaakseen 26-vuotiaalle päivityksiä tutkinnan etenemisestä. Barbosa kertoi pelaajalle, että on saatu tietoja siitä, että hänen isänsä voisi olla Venezuelassa. Siinä tapauksessa tilanne vaatisi presidentti Petron puuttumista asiaan.
Diaz ei ollut mukana kokoonpanossa sunnuntaina, kun Liverpool voitti Nottingham Forestin 3-0 Valioliigassa.
LUE MYÖS:
- Alexander Isak iskee taas maaleja Valioliigassa: ”Jos vertaa viime kauteen…”
- Julkkis teki seksuaalirikoksen Andy Carrollille – ”Hänessä oli jotain outoa”
- Englanti kohtaa MM-voittaja Espanjan – tässä on Kansojen liigan ohjelma
- Bruno Guimarães kertoi miksi jätti Newcastlen
- Manchester Cityn tähti palasi maajoukkuereissulta kotiin
- Virgil van Dijk otti yhteen hollantilaismedian kanssa: ”Aivan hölynpölyä”
- Manchester Unitedin pelaajalle tuli yllättävä soitto
- Steven Gerrard: Tällainen pelaaja Tottenhamilta puuttuu
- Wayne Rooney: JJ Gabrielin tilanne ei voinut yllätyksenä Manchester Unitedille
- John Terry kritisoi Xabi Alonson Chelseaa: ”Tämä ei riitä”
- Athletic: Tässä on Liverpoolin uusi urheilujohtaja
- Wayne Rooney: JJ Gabrielin tilanne ei voinut yllätyksenä Manchester Unitedille
- Ilari Kangasniemi, 19, kertoo ensivaikutelmansa Leicesteristä: ”Se on vähän erilaista”
- Steven Gerrard: Tällainen pelaaja Tottenhamilta puuttuu
- John Terry kritisoi Xabi Alonson Chelseaa: ”Tämä ei riitä”
- Alan Shearer kertoi mielipiteensä Tottenhamin surkeasta alkukaudesta
- Andy Robertson: Diogo Jotan kuolema vaikutti huomattavasti Liverpoolin viime kauteen
- Liverpoolin luottopelaaja kertoi mielipiteensä tulevaisuudestaan
- Paul Scholes kritisoi Manchester Unitedia: ”Minusta tätä on ikävä sanoa, mutta…”
- BBC: Mikel Arteta solmimassa massiivista jatkosopimusta
