Marcel Brands työskenteli Evertonin urheilutoimenjohtajana vuodet 2018-21. Brands jätti seuran joulukuussa 2021.

Brands on sittemmin siirtynyt PSV:n toimitusjohtajaksi.

Brands kertoi AD:n haastattelussa ajastaan Evertonissa.

Brands paljasti halunneensa hankkia Luis Díazin Evertoniin, mutta joukkueen silloinen päävalmentaja Rafa Benítez ei halunnut pelaajaa seuraan. Díaz siirtyi Portosta Liverpooliin 47 miljoonalla eurolla tammikuussa 2022.

Urheilutoimenjohtajan mukaan Benítezillä oli paljon valtaa seuran sisällä.

– Aikani Evertonissa oli hyvin vaikeaa. Seuran ympärillä oli paljon epävarmuutta. Se johtui jatkuvista valmentajanvaihdoksista. Halusin tuoda oman filosofiani ja toimintatapani seuraan. Ne olisivat kehittäneet Evertonia, mutta seurajohto oli päätöksineen eri mieltä.

– Kesällä 2021 halusimme hankkia Díazin Portosta. Tein kovasti töitä, jotta James Rodríguez olisi lähtenyt vaihtokaupassa Portoon, mutta silloinen valmentaja Benítez ei ollut vakuuttunut Díazista pelaajana. Tuolloin valmentajan mielipiteellä oli merkittävä vaikutusvalta omistajan päätöksissä. Tämä on vain yksi esimerkki vaikeuksista, joita koin Evertonissa.