Times: Tottenham haluaa Ange Postecogloun entisen tähtihyökkääjän

Tottenham Hotspur on erittäin kiinnostunut hankkimaan Celticin ja Ange Postecogloun entisen tähtipelaajan Jotan tammikuun siirtoikkunassa, kertoo The Times.
Vaikka pohjoislontoolaisten ensisijaisena tavoitteena on hankkia uusi keskushyökkääjä, etsii se myös lyhytaikaista korvaajaa loukkaantumisista kärsineille laitahyökkääjille Manor Solomonille ja Ivan Perisicille.
Saudi-Arabian pääsarjaseura Al-Ittihadiin kesällä siirtynyt Jota on yksi vahvimmista ja manageri Postecogloulle tutuimmista vaihtoehdoista.
LUE MYÖS: Lehti: Mason Greenwood useiden Valioliiga-seurojen tarkkailussa
Portugalilainen laitahyökkääjä nousi avainasemaan australialaisluotsin valmentamassa Celticissä, takoen skottiseuralle kahden kauden aikana komeat 28 maalia ja 26 maalisyöttöä kaikissa kilpailuissa.
24-vuotias ei kuitenkaan ole pelannut nykyiselle joukkueelle sitten syyskuun, koska seurat eivät saa peluuttaa otteluissaan kuin kahdeksaa ulkomaalaista pelaajaa.
Jota olisi täten saatavilla lainasopimuksen merkeissä, mikä sopisi tiettävästi myös Tottenhamin toiveisiin.
Al-Ittihad maksoi heinäkuussa yli 25 miljoonaa euroa saadakseen Jotan Celticistä itselleen. Tämän jälkeen se lisäsi kuitenkin myös Liverpoolista napatun Fabinhon ja Real Betisistä hankitun Luiz Felipen joukkueeseen, johon kuuluivat jo ennestään Karim Benzema ja N’Golo Kanté.
Seura on liigassa neljäntenä ja AFC:n Mestarien liigan lohkonsa kärjessä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Vaihtopelaajat ratkaisivat Arsenalin pelin – Arteta: ”Vähintään yhtä tärkeitä kuin avauksen pelaajat”
- Chelsea kohtaa illalla tutun pelaajan – Maresca: ”Heillä on pieni etu, koska…”
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Arsenal aloitti Mestarien liigan – näin kävi
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Newcastle pyysi anteeksi
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Paul Scholes: Rúben Amorimin muutettava Manchester Unitedin pelitapaa
- Mikel Arteta: Arsenal tavoittelee Mestarien liigan voittoa
- Arsenal aloittaa urakkansa Mestarien liigassa ilman kahta avainpelaajaansa
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Newcastle pyysi anteeksi
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Arsenal aloitti Mestarien liigan – näin kävi
- Paul Scholes kummastelee Bruno Fernandesin roolitusta
- Paul Scholes: Rúben Amorimin muutettava Manchester Unitedin pelitapaa
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Chelsea kohtaa illalla tutun pelaajan – Maresca: ”Heillä on pieni etu, koska…”
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista