Erik ten Hag kehui Harry Maguirea: ”Taisteli tiensä takaisin”
Harry Maguire istui käytännössä koko viime kauden penkillä.
Manchester Unitedin päävalmentajaksi saapunut Erik ten Hag ei luottanut Maguireen ja pudotti topparin avauksesta penkin puolelle. Maguire pelasi viime kaudella Valioliigassa vain 759 minuuttia.
Kesällä ten Hag otti kapteeninnauhan pois Maguirelta ja halusi topparin jättävän seuran.
Maguire neuvotteli siirrosta West Hamin kanssa, mutta lopulta osapuolet eivät päässeet yhteisymmärrykseen ja puolustaja jäi Manchester Unitediin.
Maguire aloitti kauden penkiltä, mutta on sittemmin onnistunut nostamaan itsensä takaisin avauskokoonpanoon. Maguire, 30, on kuulunut joukkueen avauskokoonpanoon lokakuun alusta saakka. Ten Hag on pudottanut muun muassa Raphaël Varanen penkille ja perustellut ratkaisuaan Maguiren hyvällä vireellä.
MUTV haastatteli ten Hagia ja tiedusteli, onko Maguirella ollut suuri rooli joukkueen viimeaikaisissa hyvissä tuloksissa Valioliigan puolella.
– Ehdottomasti. Hän on todella tärkeä osa joukkuettamme. Hän taisteli tiensä takaisin ja on näyttänyt hienoa asennetta. Harry voi olla ylpeä itsestään. Mutta kuten olen aiemminkin sanonut, olemme keskellä kautta. Olemme matkalla oikeaan suuntaan.
– Harry menee jatkuvasti oikeaan suuntaan tämän joukkueen kanssa. Nyt otamme seuraavia askeleita, koska haluamme menestyä. Harry on todella kunnianhimoinen pelaaja. Hän haluaa voittaa pokaaleja. Siinä tapauksessa on annettava itsestään kaikki mahdollinen joka päivä.
LUE MYÖS:
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Analyysi: alkaako Marcus Rashford löytämään jälleen vanhan vireensä?
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle