Chelsean jättihankinnan agentti kiistää lähtöhuhut

Chelsean keskikenttäpelaajan Enzo Fernándezin agentti on kiistänyt huhut, joiden mukaan hänen asiakkaansa haluaisi jo lähteä Stamford Bridgeltä.
Fernández, 23, siirtyi Chelseaan vuosi sitten Benficasta 121 miljoonalla eurolla, brittijalkapallon ennätysummalla.
Juuri ennen siirtoaan Fernández oli valittu MM-kisojen parhaaksi nuoreksi pelaajaksi hänen voitettua Argentiinan kanssa maailmanmestaruuden.
Fernández on ollut siirrostaan lähtien avainpelaaja Chelseassa, mutta huhujen mukaan hän olisi tyytymätön Lontoossa.
Chelsea on Valioliigassa vasta 11:nä ja jäämässä näillä näkymin toista kautta peräkkäin Mestarien liigan ulkopuolelle. Myös muut europelisijat ovat varsin kaukana, mutta Chelsealla on cup-kilpailujen kautta mahdollisuus päästä kansainvälisiin peleihin.
Argentiinalaisen agentti Uriel Perez kuitenkin vakuuttaa, että hänen asiakkaansa haluaa jatkaa Chelseassa, jossa Fernándezilla on vielä seitsemän vuotta sopimusta jäljellä.
– Nämä huhut tulivat Lontoon lehdistöltä, enkä ymmärrä miksi. Sekä Enzo että minä tiedämme selkeästi, mikä tämä projekti on. Siitä kerrottiin minulle MM-finaalipäivänä, kommentoi Perez ESPN:lle.
– He (Chelsean seurajohto) ovat olleet erittäin selkeitä sen suhteen, että tämä on projekti, joka vaatii aikaa etenkin urheilullisessa mielessä, koska he halusivat muuttaa joukkuetta.
– He olivat tietoisia siitä, että kestäisi yksi, kaksi tai jopa kolme kautta, ennen kuin joukkue alkaisi taistella tärkeistä asioista. Mutta he sanoivat, että kun joukkue on koossa, se alkaa taistella mestaruuksista. Mielestäni joukkueessa on paljon laatua, erittäin hyviä pelaajia, ja ainoa asia, joka puuttuu, on se, että se joukkue pelaa yhteen.
- LUE MYÖS: Chelsea kaatoi Aston Villan FA Cupissa – Enzo Fernándezilta yksi kauden hienoimmista maaleista
LUE MYÖS!
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Athletic: Everton hylkäsi ison tarjouksen Mestarien liiga -finalisteilta tähdestään
- ”Paniikkiostos” – Ex-pelaaja lyttäsi Aston Villan hankinnan
- Viktor Gyökeres puolusti Alexander Isakia: ”Emme voi tietää”
- Riehuminen kävi kalliiksi – brittimiehelle viiden vuoden panna jalkapallokatsomoihin
- Alexander Isakin agentilta tyly heitto Newcastlelle
- Diskaus lähellä! Yllätystappion Man Unitedille järjestellyt lilliputti rikkoi sääntöjä
- “Haluan voittaa kaiken” – Isak hehkuu iloa Liverpool-siirtonsa jälkeen
- Brighton lainasi keskikenttäpelaajansa Marseilleen
- Virallista: Manchester City hankki uuden ykkösmaalivahdin
- Virallista: Manchester City lainasi topparinsa Internazionaleen
- ”Paniikkiostos” – Ex-pelaaja lyttäsi Aston Villan hankinnan
- Athletic: Everton hylkäsi ison tarjouksen Mestarien liiga -finalisteilta tähdestään
- Viktor Gyökeres puolusti Alexander Isakia: ”Emme voi tietää”
- Alexander Isakin agentilta tyly heitto Newcastlelle
- Diskaus lähellä! Yllätystappion Man Unitedille järjestellyt lilliputti rikkoi sääntöjä
- Vahvistus: Newcastle täräytti hurjan hankinnan kärkeen
- “Haluan voittaa kaiken” – Isak hehkuu iloa Liverpool-siirtonsa jälkeen
- Harvey Elliott vaihtaa seuraa jättisummalla
- Liverpool kauppasi puolustajan Italian Serie A:han
- Virallista: Manchester City hankki uuden ykkösmaalivahdin