FA Cupin muutoksille kovaa kritiikkiä alemmilta sarjatasoilta – ”He ovat oman etunsa sokaisemia”
FA Cupin uudet muutokset ovat ehtineet aiheuttaa jo runsaasti parranpärinää sen jälkeen, kun ne julkistettiin torstaina.
Englannin jalkapalloliitto (FA) kertoi tiedotteessaan, että FA Cup luopuu ensi kaudesta alkaen uusintaotteluistaan kilpailun ensimmäisestä varsinaisesta kierroksesta lähtien.
Uusintaotteluja pelataan yhä cupin karsintakierroksilla, joilla 5.-10. sarjatasojen joukkueet kilpailevat pääsystä varsinaiselle ensimmäisellä kierrokselle.
Muutos tarkoittaa sitä, että korkeimpien sarjatasojen ammattilaisjoukkueita ei nähdä uusintaotteluissa enää lainkaan. Ykkösliigan ja Kakkosliigan joukkueet tulevat mukaan ensimmäisellä kierroksella ja Mestaruussarjan ja Valioliigan joukkueet kolmannella kierroksella.
FA Cupin ja Valioliigan yhdessä solmimaa uudistusta perusteltiin ”UEFA:n laajennettujen kilpailujen aiheuttamilla kalenterimuutoksilla”.
Muutokset tuovat siis helpotusta kansainvälisissä kilpailuissa pelaaville Valioliiga-seuroille, mutta alemmilla sarjatasoilla uudistus on otettu todella happamasti vastaan. Uusintaottelut ovat olleet merkityksellisiä niin FA Cupin kulttuurin kannalta kuin taloudellisessa mielessä pienemmille seuroille.
Kakkosliigassa pelaavan Accrington Stanleyn puheenjohtaja Andy Holt kritisoi muutoksia sosiaalisessa mediassa.
– Miksi onneton FA hylkäisi varhaisten kierroksen uusinnat, jotka voivat olla tuottoisat pikkuseuroille? Mahdollisuus muuttaa heidän taloudellista onneaan? EFL-seuroja vastaan?
– En odota mitään vähempää [Richard] Mastersilta (Valioliigan toimitusjohtaja) ja kumppaneilta Valioliigassa, jotka ostavat pelin tarpeisiinsa sopivaan muotoon. Kuten tavallista.
Holtilta kysyttiin, oliko EFL-seuroja kuultu FA Cupin muutoksista.
– Tätä EFL:n osaa ei todellakaan kuultu. Kun sopimukset tehdään salaisuuden verhossa, ne ovat yleensä pielessä.
– Valioliiga ja FA eivät vieläkään tajua, miten helppoa on saada jalkapallokannattajat vihaamaan heitä entistä enemmän. Olisin luullut, että se on vaikeaa, mutta he onnistuvat aina löytämään keinon. Heiltä ei löydy tilannetajua. He ovat oman etunsa sokaisemia.
LUE MYÖS!
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- 90+4! Arsenalin voittoputki katkesi dramaattisesti lisäajalla
- Tottenhamissa jälleen kova vastareaktio – Thomas Frank joutui selittelemään taas
- West Ham jatkoi nousuvirettään – Fulham pahassa kierteessä
- ”Teimme sen taas” – Ruben Amorim hehkutti Man Unitedin erityspiirrettä
- Thomas Tuchel pudotti huippulupauksen maajoukkueesta: ”Yksinkertaisesti niin”
- Lisäajan draamaa! Tottenham ja Manchester United tarjosivat isoja käänteitä
- Manchester Unitedin legendan poika pitää 88 vuotta jatkuneen ennätyksen pystyssä
- Wolverhamptoniin huhuttu valmentaja laitettiin sivuun oman joukkueensa pelistä
- Merkittävä paljastus Newcastlen Sandro Tonalin uudesta sopimuksesta
- Arne Slot vertasi Liverpoolin ja Man Cityn kohtaamisia El Clásicoon
- Rúben Amorim myöntää: Man Unitedin jättihankinnalla ollut ”vaikeaa”
- Tästä miehestä povataan Man Unitedin supertähteä: ”Hän tulee menestymään erinomaisesti”
- ”Yksi kesän parhaista hankinnoista” – Mikel Arteta ylistää entistä suojattiaan
- Tottenham-pelaajaa uhattiin aseella Lontoossa: ”Tilanne on ollut kauhea”
- Manchester Unitedin legendan poika pitää 88 vuotta jatkuneen ennätyksen pystyssä
- Emiliano Martínez siirretty sivuun Aston Villan kapteenistosta
- Pep Guardiola Arsenalin vahvasta syksystä: ”Mestaruutta ei voiteta marraskuussa”
- Mestaruussarjassa jaettiin yhdeksän ottelun pelikielto rasismista
- Aston Villa solmi jättisopimuksen avainpelaajansa kanssa
- Arne Slot vertasi Liverpoolin ja Man Cityn kohtaamisia El Clásicoon