Manchester Unitedin kapteeni: ”Vihdoin meillä on syy juhlia”
Manchester Unitedin kapteeni Bruno Fernandes oli lauantaina riemuissaan ja helpottunut, kun joukkue voitti Manchester Cityn FA Cupin finaalissa 2-1.
United tuli Valioliigassa vasta kahdeksanneksi, mutta finaalivoiton myötä sille jäi kaudesta käteen yksi pokaali ja paikka ensi kauden Eurooppa-liigaan. Ilman voittoa europelejä ei olisi ollut luvassa ollenkaan.
– Tämä oli viimeinen mahdollisuus saada jotain positiivista irti tästä kaudesta. Olimme täällä (finaalissa) viime kaudella, muttemme olleet tarpeeksi hyviä. Silloin meidän piti katsella, kun he kävivät ylhäällä hakemassa pokaalin, kommentoi Fernandes, 29, BBC:lle.
– Cityllä on hyvä joukkue, mahtavia pelaajia, mahtava manageri. Meidän oli uhrauduttava ja kärsittävä, mutta teimme hienoja asioita.
Fernandes antoi erikseen kehut Unitedin 19-vuotiaalle keskikenttäpelaajalle Kobbie Mainoolle, joka iski hänen syötöstään voittomaalin ja valittiin ottelun parhaaksi pelaajaksi.
– Kobbie Mainoo on todella hyvä, niin laadukas pelaaja. Te näitte, kuinka tyynesti hän viimeisteli. Hän tuli omasta akatemiastamme ja osoitti jälleen isoimmalla näyttämöllä, mihin hänestä on.
– Onnittelut kaikille! Seuran työntekijöille, pelaajille ja kannattajille, jotka puskivat meitä eteennpäin. Vihdoin meillä on syy juhlia, se on tärkeää kaikille. Tiedämme, että manageria arvostellaan paljon. Hän ansaitsee tämän. Myös kaikki taustajoukot ja pelaajat ansaitsevat tämän.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Arne Slotia viedään välittömästi toiseen suurseuraan
- Andoni Iraola on Liverpoolin ykkösehdokas uudeksi päävalmentajaksi
- Nyt jysähti: Arne Slot ulos!
- Arsenalilla mahdollisuus tehdä seurahistoriaa – Arteta: ”Lähdemme ottamaan pokaalin pois PSG:ltä”
- Arsenalille hyviä uutisia – luottopelaaja parsittu pelikuntoon Mestarien liigan finaaliin
- Kieran Trippier löysi uuden seuran
- Alan Shearer: Newcastle teki oikean ratkaisun myytyään tähtensä jättisummalla
- Virallista: Newcastle myi avainpelaajansa jättisummalla Barcelonaan
- Tottenham ei kutsukaan nuorta huipputoppariaan takaisin Englantiin – ainakaan vielä
- ESPN: Andy Robertsonin Tottenham-siirto ei ole vielä satavarma
- Liverpool menettää luottopelaajansa ilmaiseksi
- Tottenham ei kutsukaan nuorta huipputoppariaan takaisin Englantiin – ainakaan vielä
- Tässä ovat Valioliigan parhaat pelipaikoillaan
- Alan Shearer: Newcastle teki oikean ratkaisun myytyään tähtensä jättisummalla
- Kieran Trippier löysi uuden seuran
- Yllätyskäänne! Bernardo Silvan tulevaisuus selviämässä
- Siirtohuhu: Manchester Cityn huipputoppari haluaa pois
- ESPN: Andy Robertsonin Tottenham-siirto ei ole vielä satavarma
- Virallista: Newcastle myi avainpelaajansa jättisummalla Barcelonaan
- Arsenal asetti hintalapun veteraanihyökkääjälle – moni seura kysellyt miehestä