Erik ten Hag lähetti väkevän viestin Manchester Unitedille: ”Jos he eivät halua minua, menen muualle voittamaan pokaaleja”
Manchester Unitedin manageri Erik ten Hag sanoo, että hän jatkaa pokaalien voittamista muualla, jos seurajohto antaa hänelle kenkää.
Ten Hag voitti lauantaina toisen pokaalinsa Unitedin kanssa, kun hän johdatti joukkueensa FA Cupin voittoon.
Debyyttikaudellaan hollantilaisluotsi voitti Unitedin kanssa liigacupin ja eteni FA Cupin finaaliin, jossa Manchester City oli lopulta vahvempi. Lauantaina United sai kuitenkin revanssin paikallisvastustajastaan, kun se voitti loppuottelun 2-1.
Ten Hagin asemasta on käyty keskustelua pitkin vuotta, ja perjantaina brittimediassa uutisoitiin, että hän saa kenkää FA Cupin finaalin tuloksesta huolimatta.
Hollantilaisluotsi lähetti voiton jälkeen seurajohdolle väkevän viestin lehdistötilaisuudessaan.
– Kaksi pokaalia kahdessa vuodessa ei ole huonosti. Kolme finaalia kahdessa vuodessa ei ole huonosti, sanoi ten Hag ESPN:n mukaan.
– Jos he eivät halua minua, menen jonnekin muualle voittamaan pokaaleja, koska sitä minä teen.
Lehtitietojen mukaan Manchester Unitedin uusi urheilujohto on kartoittanut mahdollisia ehdokkaita ten Hagin tilalle siltä varalta, että he päättävät vaihtaa valmentajaa.
Ten Hag kuitenkin vakuutti, että hänellä on yhä seurajohdon tuki.
– Niin he aina sanovat minulle. Kuinka monta kertaa minun pitää sanoa se teille? Joka kerta tämä sama kysymys. Pitääkö minun toistaa itseäni 10, 15, 20 kertaa? Heidän ei tarvitse sanoa sitä minulle joka viikko.
Ten Hagilta kysyttiin, tunteeko hän olonsa uhatuksi, kun Unitedin seurajohto ei ole julkisesti tukenut häntä, vaan keskustellut valmentajaehdokkaiden kanssa.
– En tiedä, ovatko he tehneet niin. En osaa vastata tähän kysymykseen. En tiedä. Ehkä sinulla on lähteesi, minulla ei niitä ole.
LUE MYÖS:
LUE MYÖS!
- Valioliigan seurat harkitsevat oikeustoimia Manchester Cityn takia
- Thomas Tuchel latasi tylyn arvion Cole Palmerista: ”Se vain on fakta”
- Manchester City jäi kiinni – tämä on tilanne
- The Athletic: Nyt se tuli – Manchester City todettu syylliseksi talousrikkomuksiin
- Jamie Carragher: Manchester United ei voi antaa Michael Carrickille potkuja lähiaikoina
- Andy Robertson kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista: ”Valmentaja on puhunut siitä meille”
- Erling Haalandin loistava alkukausi jatkui maajoukkueessa – kaksi maalia Tanskan verkkoon
- Arsenalin Kai Havertz loukkaantui maaottelussa – Klopp: ”Toivottavasti kyse ei ole mistään vakavasta”
- Thomas Tuchel kertoi kenelle antaisi Ballon d’Orin
- Jamie Carragher kyseenalaistaa Tottenhamin henkisen puolen
- The Athletic: Nyt se tuli – Manchester City todettu syylliseksi talousrikkomuksiin
- Arsenalin Kai Havertz loukkaantui maaottelussa – Klopp: ”Toivottavasti kyse ei ole mistään vakavasta”
- Jamie Carragher: Manchester United ei voi antaa Michael Carrickille potkuja lähiaikoina
- Andy Robertson kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista: ”Valmentaja on puhunut siitä meille”
- Julkkis teki seksuaalirikoksen Andy Carrollille – ”Hänessä oli jotain outoa”
- Thomas Tuchel kertoi kenelle antaisi Ballon d’Orin
- Bruno Guimarães kertoi miksi jätti Newcastlen
- Alexander Isak iskee taas maaleja Valioliigassa: ”Jos vertaa viime kauteen…”
- Manchester Unitedin pelaajalle tuli yllättävä soitto
- Manchester Cityn tähti palasi maajoukkuereissulta kotiin
