Newcastle on palkannut uuden urheilutoimenjohtajan.

Newcastle tiedotti tehneensä sopimuksen Paul Mitchellin kanssa.

Mitchell korvaa Manchester Unitedin urheilutoimenjohtajaksi siirtyneen Dan Ashworthin. Newcastle ja Manchester United neuvottelivat kuukausien ajan Ashworthin siirrosta Old Traffordille ja pääsivät siitä lopulta sopuun.

Mitchell, 42, on työskennellyt aiemmin muun muassa AS Monacon urheilutoimenjohtajana. Kokemusta löytyy myös Red Bullin jalkapallokonsernista. Mitchell työskenteli RB Leipzigissä, New York Red Bullsissa ja Red Bull Bragantinossa.

– Olen todella ylpeä saadessani vastuulleni Newcastlen urheilutoimenjohtajan pestin. Olen huomannut Newcastlen kasvun ja seuran kunnianhimon. Siihen päälle uskomattomat kannattajat, niin oli helppo päätös tulla tänne. En malta odottaa voivani auttaa seuraa kasvamaan entisestään ja rakentamaan pitkäjänteistä kilpailukykyä, Mitchell totesi seuran tiedotteessa.

Newcastle United FC

@NUFC
🤝 We are delighted to announce the appointment of Paul Mitchell as our new sporting director.

Welcome to Newcastle United, Paul!

LUE MYÖS