Pierre-Emerick Aubameyang kertoi miksei pyydä anteeksi Mikel Artetalta: ”Joko ymmärrät sen tai et”

Pierre-Emerick Aubameyang jätti Arsenalin tammikuussa 2022.
Aubameyang oli ajautunut riitoihin Arsenal-luotsi Mikel Artetan kanssa, joka oli jättänyt hyökkääjän ulos edustusjoukkueen toiminnasta. Hetki ennen lähtöä Arteta oli ottanut Aubameyangilta kapteenin nauhan pois.
Joulukuussa 2021 Aubameyang palasi Ranskasta Lontooseen noin vuorokauden myöhässä. Aubameyang oli Ranskassa hoitamassa sairaan äitinsä asioita ja toi lopulta hänet mukanaan Lontooseen. Arteta tiputti Aubameyangin seuraavan ottelun kokoonpanosta kurinpitosyistä.
Aubameyang kävi tapahtunutta läpi Athleticin haastattelussa.
Aubameyang ei ymmärrä Artetan reaktiota, sillä luotsi tiesi, miksi hyökkääjä oli Ranskassa ja miksi paluu Lontooseen myöhästyi.
– Se oli minun syy. Minun olisi pitänyt palata Lontooseen edellisiltana, mutta palasin vasta aamulla. En ilmoittanut Arsenalille, että myöhästyisin iltalennolta, koska minun piti hoitaa muutama asia äitini kanssa.
– Saavuin suoraan joukkueen kokoontumiseen. Kaikki meni normaalisti, ja sen jälkeen Arteta pyysi minua toimistolleen. Siellä hän alkoi huutaa minulle ja sanoi, etten voisi tehdä näin, koska olen kapteeni, eikä tämä ole hyväksyttävää. Arteta väitti, että olisin pettänyt hänen luottamuksensa ja se ei pidä paikkaansa.
– Suutuin, koska Arteta tiesi, miksi tein niin. Arteta tiesi, mitä oli tapahtunut. Odotin Artetan auttavan minua, eikä haukkuvan pystyyn. Tiesin sen olleen minun syyni, eikä siinä ole mitään ongelmaa. Pyydän aina anteeksi, mutta tässä tapauksessa en. Pyydänkö anteeksi, kun toin äitini Lontooseen? En, vaikka olinkin myöhässä. Joko ymmärrät sen tai et.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Manchester United ja Tottenham tarrasivat kiinni Eurooppa-liigan finaalipaikasta
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Manchester United ja Tottenham tarrasivat kiinni Eurooppa-liigan finaalipaikasta
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä