Chelsean nuorukainen Dortmundin kiikarissa – lontoolaisilla tiukat ehdot
Borussia Dortmund on kiinnostunut hankkimaan Chelsean keskikenttäpelaajan Carney Chukwuemekan osto-optiollisella lainadiilillä tässä kuussa, kertoo Athletic.
Chukwuemeka, 21, on herättänyt kiinnostusta Valioliigassa, Saksassa ja Italiassa, mutta Athleticin mukaan Chelsea on kiinnostunut ainoastaan suorasta myynnistä.
Lainadiili olisi mahdollinen vain, jos Chukwuemeka suuntaisi Strasbourgiin, joka on Chelsean kanssa samassa omistuksessa. Ranskalaisseuran olisi kuitenkin ensin luovuttava Caleb Wileysta, Đorđe Petrovićista tai Andrey Santosista, jotka pelaavat jo Strasbourgissa lainalla Chelseasta.
Chukwuemeka siirtyi Chelseaan kesällä 2022 Aston Villasta 18 miljoonalla eurolla. Hän esiintyi debyyttikaudellaan 15 ottelussa, mutta polvivamma vähensi pelimäärän seuraavalla kaudella 12:een.
Kuluvalla sesongilla Chukwuemeka on päässyt kentälle vain viidessä ottelussa kerryttäen niissä yhteensä 130 peliminuuttia.
Chelsean päävalmentaja Enzo Maresca sanoi syyskuussa, että hän neuvoi viime kesänä Chukwuemekaa siirtymään peliajan perässä muualle.
Chukwuemekan sopimus Chelseassa on voimassa kesään 2028 saakka.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Athletic: Fulham tarjoaa rahakasta sopimusta päävalmentajalleen
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Newcastlen jättihankinnan syksy meni täysin penkin alle: ”Newcastle-urani alku on ollut kummallinen, mutta…”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”
- Fantasy Premier League: GW 18 – investoi tähän Liverpoolin hyökkäyspään pelaajaan
- Miksi Valioliigassa pelataan vain yksi ottelu tapaninpäivänä? Tässä syy poikkeukselliseen ratkaisuun
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä Tottenham-kapteenin ylilyönnistä
- MD: Barcelonan ja Englannin maajoukkuetopparin sopimusneuvottelut loppuivat lyhyeen
- Fantasy Premier League: GW 18 – investoi tähän Liverpoolin hyökkäyspään pelaajaan
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Bruno Fernandes loukkaantui – Rúben Amorim vaatii muilta pelaajilta tasonnostoa
- Nottingham Forestin euromenestykseen johdattanut seuralegenda John Robertson on kuollut
- Andoni Iraola kertoi mielipiteensä Antoine Semenyon tulevaisuudesta
- John Terry: Chelsean hankittava kokemusta joukkueeseensa