Näin Arne Slot kommentoi puhuttavaa ulosajoaan derbyssä – Liverpool-valmentajan rangaistus vielä auki

Arne Slot tunnustaa tunteiden kiehuneen yli Merseysiden derbyssä Evertonin vieraana keskiviikkona. Liverpoolin päävalmentaja sai suoran punaisen kortin ottelun lopussa.
Slot, 46, hermostui erotuomari Michael Oliverille päätösvihellyksen jälkeen. Sekä hollantilainen että hänen apuvalmentajansa Sipke Hulshoff ansaitsivat itselleen punaisen kortin protestoinnistaan.
Slot turhautui James Tarkowskin 2-2-tasoitusmaalista lisäajan lopussa. Liverpool-valmentajan mielestä maalia edelsi kotijoukkue Evertonin rike.
FA:n kurinpito tutkii parhaillaan Slotin tilannetta Oliverin tuomarikirjasta pohtien, vaatiiko hollantilainen suurempaa rangaistusta. Liverpool-luotsi on näillä näkymin toimitsijakiellossa ainakin sunnuntain Wolves-ottelun Valioliigassa.
Valioliiga julkaisi torstaina verkkosivuillaan virheellisesti, että Slot saisi kahden ottelun toimitsijakiellon hyökkäävästä tai loukkaavasta kielenkäytöstä Oliveria kohtaan. Virallinen tiedote poistettiin myöhemmin ja kyse oli BBC:n mukaan inhimillisestä virheestä.
– Asiasta on nyt tutkinta käynnissä ja minun on kunnioitettava sitä. Tunteet ottivat minusta vallan, Slot kommentoi lehdistölle perjantaina.
– Jos pystyisin mennä taaksepäin ja toimia eri tavalla, tekisin sen mielelläni. Toivottavasti pystyn tekemään asiat eri tavoin ensi kerralla.
Myös Liverpoolin keskikenttäpelaaja Curtis Jones ja Evertonin keskikenttäpelaaja Abdoulaye Doucoure ajettiin ulos Tarkowskin maalia seuranneen käsirysyn jälkeen toisella varoituksella.
Slot vahvisti aikovansa keskustella Jonesin kanssa pelaajan käytöksestä.
– Pidän siitä, että hän pitää joukkueensa puolta, mutta on myös muita tapoja, joihin pelaajat ja kannattajat voivat tukeutua. Aion puhua hänelle siitä. Tämä on sama juttu itseni kohdalla. Minunkin olisi pitänyt reagoida eri tavalla.
LUE MYÖS!
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Telegraph: Emiliano Martínez herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- AS: Cristian Romero tekee kaikkensa päästäkseen Atléticoon
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”
- Wayne Rooney pettyi Arsenalin kannattajiin – hyökkääjälegenda mainitsi huolenaiheen Tykkimiehistä: ”Psykologista pelkoa”
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Wayne Rooney pettyi Arsenalin kannattajiin – hyökkääjälegenda mainitsi huolenaiheen Tykkimiehistä: ”Psykologista pelkoa”
- Arsenal hyytyi Lontoon illassa, kun sen parhaat läpimurrot jäivät tuloksettomiksi
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Bournemouth-tähden ulosajo kumottiin – ex-tuomarilla oli eriävä mielipide: ”Se on vaarallista”
- William Saliba tunnusti Arsenalin ongelmat PSG-tappiossa
- Chelsea on kiinnostunut Barcelonan topparista
- Paul Scholes kehoitti Valioliigan tähteä karttamaan Manchester Unitedia – ”Minä olen huolissani”
- Tottenham pitkään jatkosopimukseen teinilupauksen kanssa