Man City hyytyi taas – karu tilasto kuvaa tuskallista kautta
Manchester Cityn mollivoittoinen kausi Valioliigassa sai jatkoa lauantain ensimmäisessä Valioliigan ottelussa. Kotijoukkue Nottingham Forest kaatoi manchesterilaiset kotonaan lukemin 1-0.
Tappio oli Citylle jo yhdeksäs tämän kauden Valioliigassa. Pep Guardiolan suojattien osalta kausi on sujunut karulla tavalla: City on kerännyt täyden pistepotin vain 14 ottelusta. Se on menettänyt pisteitä yhtä monessa kamppailussa kuluvalla kaudella.
Ottelun ratkaisu maali nähtiin 83. minuutilla, kun Callum Hudson-Odoi vei isännät johtoon Morgan Gibbs-Whiten esityöstä. Huipputekopaikoilla ottelussa ei juhlittu, sillä kumpikaan joukkue ei onnistunut luomaan maaliodottamaa edes maalin vertaa.
Nottingham vankisti asemiaan Mestarien liiga -paikoilla nousten 51 pisteeseen. 47 pistettä kerännyt City on puolestaan paineen alla, kun ottelun vähemmän pelanneet Chelsea ja Newcastle vaanivat pisteen ja kolmen pisteen päässä ennen viikonlopun otteluita.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Eddie Howe pettyi Manchester United -tappioon: ”Jos olisimme voittaneet, puhuisimme loistavasta esityksestä”
- Chelsea-vahti lähtökuopissa – näin Enzo Maresca kommentoi
- Ruben Amorim Man Unitedin voitosta: ”Tänään kävi päinvastoin”
- Mohamed Salahin pilkku vei Egyptin jatkoon Afrikan mestaruusturnauksessa
- Arsenal-tähti lähenee pelikuntoa – kysymysmerkki ennen Brighton-ottelua
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Athletic: Fulham tarjoaa rahakasta sopimusta päävalmentajalleen
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Patrick Dorgu laukoi Manchester Unitedin voittoon Valioliigassa
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen
- Miksi Valioliigassa pelataan vain yksi ottelu tapaninpäivänä? Tässä syy poikkeukselliseen ratkaisuun
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”
- Newcastlen jättihankinnan syksy meni täysin penkin alle: ”Newcastle-urani alku on ollut kummallinen, mutta…”